Brasileiro: Κυνηγά η Μποταφόγκο (videos)

Έμεινε πίσω με 1-0 στην έδρα της Κρισιούμα, αλλά η Μποταφόγκο ξεπέρασε πολλαπλές απουσίες και πήρε νίκη με 2-1 έπειτα από γκολ των Οκτάβιο και Ελίας.

Μόλις στο 3ο λεπτό, ο 25χρονος Λινς έβαλε την Κρισιούμα μπροστά με 1-0, αλλά στο 52ο λεπτό ισοφάρισε ο Οκτάβιο και στις καθυστερήσεις του αγώνα o Ελίας ολοκλήρωσε την ανατροπή. Από την πλευρά της, η Κρουζέιρο παρέμεινε στην κορυφή του Brasileiro, δύο βαθμούς μπροστά από την Μποταφόγκο ύστερα από το 1-0 σε βάρος της Φλαμένγκο με γκολ του Ρικάρντο Γκούλαρντ στο 54ο λεπτό, ενώ η Γκρέμιο κατέβαλε την Πορτουγκέζα με 3-2 και συμπλήρωσε 34 βαθμούς, τέσσερις λιγότερους από τους πρωτοπόρους. Σημειώνουμε πως το παιχνίδι κρίθηκε με πέναλτι του Κλέμπερ στο 86ο λεπτό, ενώ προηγήθηκαν αποβολές των Μπρουνίνιο και Βαλντομίρο των φιλοξενούμενων, που φανέρωσαν με άσχημο τρόπο την άποψή του για τις αποφάσεις του ρέφερι.

Σε άλλα ματς, ο έμπειρος Άλεξ σημείωσε αμφότερα τα γκολ της Κοριτίμπα στο 2-0 επί της Σάο Πάολο, που έμεινε στη ζώνη υποβιβασμού, ενώ η Φλουμινένσε κέρδισε την Μπαΐα με 1-0 χάρη σε γκολ του 18χρονου Μπίρο Μπίρο στο 65ο λεπτό και η Ατλέτικο Μινέιρο πήρε «βροχερό» 1-1 από τη Βιτόρια χάρη σε τέρμα του Νέτο Βερόλα στο 85ο. Ακόμα, πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Νάτσο Σκόκο, σκόραρε στο εκτός έδρας 3-1 της Ιντερνασιονάλ με την Πόντε Πρέτα, η οποία προηγήθηκε με πέναλτι του Βίλιαν, πριν οι Χουάν και Αντρές Ντ’ Αλεσάντρο πετύχουν την ανατροπή.

Παράλληλα, η Σάντος δεν έπιασε καλή απόδοση, αλλά επιβλήθηκε της Γκοΐας με 1-0 μετά από γκολ του Τιάγκο στο 48ο λεπτό. Παρά τους τρεις βαθμούς, παραμένει μακριά από την κορυφή της κατάταξης, σε αντίθεση με την Ατλέτικο Παραναένσε, η οποία απέσπασε 0-0 στην έδρα της Βάσκο Ντα Γκάμα. Τέλος, η Κορίνθιανς παραχώρησε 0-0 στην ουραγό Ναούτικο, οπότε έμεινε έξι βαθμούς μακριά από την πρώτη Κρουζέιρο.

8

Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι