Brasileiro: Δύο γκολ για Πάτο και «4άρα» για Κορίνθιανς (videos)

O πρώην στράικερ της Μίλαν, Αλεσάντρο Πάτο, πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ της Κορίνθιανς στο ευρύ 4-0 σε βάρος της Φλαμένγκο για τη 17η αγωνιστική του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος.

Στο 25ο λεπτό άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Ρομαρίνιο, ενώ στο 32ο διαμόρφωσε το 2-0 με απίθανο τέρμα από δύσκολη θέση. Ακολούθησε ο 22χρονος Ρομαρίνιο και ο Πάολο Γκερέρο με πέναλτι, ώστε να σημειωθεί το 4-0 στο δεύτερο 45λεπτο. Δύο γκολ πέτυχε και ο 20άχρονος Λούκας Σίλβα, τα οποία ήταν φοβερά και βοήθησαν την Κρουζέιρο να κερδίσει τη Βάσκο με 5-3. Για τους πρωτοπόρους του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος σκόραραν επίσης οι Ζούλιο Μπατίστα και Βινίσιους, ενώ ο Βίλιαν άνοιξε το σκορ στο 31ο δευτερόλεπτο. Από την άλλη, δύο γκολ σημείωσε ο Βίλι και ένα ο Αντρέ Φελίπε.

Σε άλλα ματς, η Κοριτίμπα παραχώρησε 0-0 στην Ιντερνασιονάλ, που ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες εξαιτίας αποβολής του Άλαν στο 82ο λεπτό, ενώ στη «λευκή» ισοπαλία έμειναν επίσης Μποταφόγκο και Σάο Πάολο στο «Maracana». Τέλος, ο 31χρονος Μαρσέλ πέτυχε το μοναδικό γκολ του εκτός έδρας 1-0 της Κρισιούμα επί της Βιτόρια με πέναλτι στο 16ο λεπτό.

8

Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Κλοπ: Άνοιξε Instagram με συγκινητικό μήνυμα προς τον κόσμο της Λίβερπουλ - «Ήταν μια ερωτική σχέση»
AEK: Η όμορφη «κιτρινόμαυρη» ιστορία του Τάσου με τη φανέλα του Σαμπανάτζοβιτς
Γκιώνης: Συγκλονιστική φωτογραφία με την ελληνική σημαία μετά την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες