Brasileiro: Προχωρούν Γκρέμιο και Παραναένσε (videos)

Οι φορμαρισμένες Γκρέμιο και Ατλέτικο Παραναένσε συνέχισαν με νίκες στο ξεκίνημα της 17ης αγωνιστικής του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος.

Οι μεν κατέβαλαν την Πόντε Πρέτα με 1-0 χάρη σε γκολ του 30άχρονου Κλέμπερ, που έχει παίξει στην Ντιναμό Κιέβου. Παράλληλα, η Ατλέτικο Παρανάνεσε διέσυρε τη Ναούτικο με 2-0 χάρη σε δύο γκολ του πρώτου σκόρερ του Brasileiro, Έντερσον. Οι Λέο και Έβερτον πέτυχαν τα άλλα γκολ των νικητών, ενώ ο Ουρουγουανός Χουάν Μανουέλ Ολιβέρα μείωσε προσωρινά σε 2-1 για λογαριασμό της Ναούτικο.

Σε άλλο παιχνίδι, η Πορτουγκέζα κέρδισε την Μπαΐα με 4-2, καθώς ο Ζιλμπέρτο σημείωσε δύο γκολ, αλλά το τέρμα του Ουάλισον στο 72ο λεπτό υπέρ των φιλοξενούμενων ξεχώρισε, αφού καταγράφηκε με τρομερό σουτ αρκετά μέτρα μακριά από τη μεγάλη περιοχή. Ακόμα, η Σάντος κέρδισε τη Φλουμινένσε με 2-0 χάρη σε γκολ των Τιάγκο στο 13ο λεπτό και Σισέρο στο στο 28ο. Τέλος, η Ατλέτικο Μινέιρο έμεινε στο 0-0 με την Γκοΐας παρά την αποβολή του Βιτόρ στο 72ο λεπτό.

8

Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Μαρία Αριστοτέλους: Βγαίνει νικήτρια στην τεράστια μάχη της
O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!