Brasileiro: «Ανάσα» για Μινέιρο (videos)

Η κάτοχος του Κόπα Λιμπερταδόρες και ομάδα του Ροναλντίνιο, Ατλέτικο Μινέιρο, επανήλθε στα θετικά αποτελέσματα με «καθαρό» 2-0 επί της Μπαΐα.

Προηγήθηκαν, μάλιστα, πέντε ματς του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος χωρίς νίκη, αλλά στην προκειμένη η Μινέιρο ήταν ανώτερη και έφτασε εύκολα στη νίκη. Το σκορ άνοιξε στο 18ο λεπτό από τον πρώην αμυντικό της Μπαΐα, Λεονάρντο Σίλβα, ενώ στο 55ο ο Αλεσάντρο διαμόρφωσε το 2-0. Η Κρισιούμα ξεπέρασε επίσης αρνητικό σερί πέντε αγώνων με 3-0 εναντίον της ουραγού Ναούτικο, στο οποίο ο 25χρονος Ζοάο Βίτορ άνοιξε το σκορ με άριστη εκτέλεση φάουλ, πριν οι Μάρλον και Λεονάρντο σημειώσουν το 3-0 με πανέμορφα γκολ στο 32ο και στο 39ο λεπτό, αντίστοιχα.

Ακόμα, ο πρώην αμυντικός του Ολυμπιακού, Εντού Ντρασένα, άνοιξε το σκορ στο 76ο λεπτό, αλλά η Σάντος έμεινε στο 1-1 με τη Βάσκο και κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού, αφού ο Ραφαέλ Βαζ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις, ενώ ο άλλοτε στράικερ των «ερυθρόλευκων», Ντιόγκο, έφτασε στο όριο κίτρινων καρτών αγωνιζόμενος στο εκτός έδρας 1-1 της Πορτουγκέζα με την Κοριτίμπα, η οποία ισοφάρισε επίσης στο 90ό λεπτό με τον Μπιλ. Προηγήθηκε το 1-0 από τον Ζιλμπέρτο στο 58ο λεπτό, ενώ στο 45ο αποβλήθηκε ο Μόισες των φιλοξενουμένων εξαιτίας δεύτερης κίτρινης.

Από την πλευρά της, η πρωτοπόρος του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος, Κρουζέιρο, αγωνίστηκε με δέκα παίκτες από το 36ο λεπτό εξαιτίας αποβολή του 25χρονου Σόουζα και ηττήθηκε με 3-1 από την Γκρέμιο, σε ματς που διακόπηκε προσωρινά λόγω μπλακάουτ στο γήπεδο. Πάντως, ο Νίλτον ισοφάρισε σε 1-1 με εκτέλεση φάουλ στο 66ο λεπτό, αλλά τα τέρματα των Βερλέι, Ερνάν Μπάρκος και Κλέμπερ αποδείχθηκαν αρκετά για τους «τρικολόρ».

Σε άλλο ματς της αγωνιστικής, οι Φλουμινένσε και Κορίνθιανς αρκέστηκαν σε «λευκή» ισοπαλία, που συνδυάστηκε απευθείας κόκκινη στον 27χρονο Γκαμ, στο 79ο λεπτό. Ακόμα, η Φλαμένγκο απέσπασε εκτός έδρας 1-1 από την Γκοΐας χάρη σε πανέμορφη εκτέλεση φάουλ του Τσικάο στο 50ό λεπτό. Τέλος, η Βιτόρια ξεπέρασε γκολ του πρώην επιθετικού της, Βίλιαμ, στο 23ο λεπτό, κερδίζοντας την Πόντε Πρέτα με 3-1, χάρη σε εξωπραγματικό γκολ του Πέδρο Οντόνι στο 52ο λεπτό και κεφαλιά του Βάντερ στο 61ο, ενώ ο Μαρκίνιος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με μακρινό σουτ στο 86ο λεπτό, λίγα δευτερόλεπτα μετά την αποβολή του Σέζαρ των ηττημένων με δεύτερη κίτρινη.

8

Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Πάσχα γεμάτο μπάλα με ντέρμπι Λίβερπουλ – Τότεναμ και Ρόμα - Γιουβέντους
Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων το φάιναλ φορ της Elite League
Ο Τζο Μπαίντεν θα τιμήσει την Κέιτι Λεντέκι με το Προεδρικό Μετάλλιο της Ελευθερίας