Κόπα Σουνταμερικάνα: Αποκλεισμός-σοκ για Πενιαρόλ (videos)

Η Πενιαρόλ της Ουρουγουάης δεν εκμεταλλεύτηκε εκτός έδρας 0-0, καθώς γνώρισε ήττα με 2-0 από την Κομπρελόα και αποκλείστηκε πρόωρα από το Κόπα Σουνταμερικάνα.

Συγκεκριμένα από τον πρώτο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης. Στο 11ο λεπτό ο Χούγκο Ντρογκούετ και στο 20ό ο Γκαστόν Λεζκάνο βρήκαν δίχτυα για τους Χιλιανούς, οι οποίοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 34ο λεπτό εξαιτίας αποβολής του τερματοφύλακα, Σεμπαστιάν Κοντρέρας. Ο αναπληρωματικός γκολκίπερ, όμως, Λουτσιάνο Πάλος, εξελίχθηκε σε «ήρωας» της αναμέτρησης, που περιείχε δύο ακόμα αποβολές, αφού οι Κάρλος Νούνιεζ της Πενιαρόλ και Ντιέγκο Σίλβα των θριαμβευτών αντίκρισαν απευθείας κόκκινη στο 56ο λεπτό. Παράλληλα, η Λιμπερτάδ από την Παραγουάη παραχώρησε εντός έδρας 0-0 στους Ουόντερερς, αλλά προκρίθηκε εξαιτίας της νίκης με 2-1 στην Ουρουγουάη.

Από την πλευρά της, η παραγουανή Γκουαρανί εξασφάλισε την πρόκριση μέσα στη Βολιβία, όπου κατέβαλε την Οριέντε Πετρολέρο με 4-1 μετά από εντός έδρας 0-0 έχοντας οδηγό τον Φεντερίκο Σανταντέρ, που πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ. Δύο γκολ πέτυχε και ο 23χρονος Φερνάντο Γκερέρο στο εκτός έδρας 2-0 της Ιντεπεντιέντε Χοσέ Τεράν από το Εκουαδόρ επί της Ντεπορτίβο Ανζοατέγκοι της Βενεζουέλας, το οποίο ακολούθησε επίσης «λευκή» ισοπαλία στον πρώτο αγώνα, όπως και ο κεφάτος Ρίτσαρντ Μπλάνκο για τη Μινέρος από τη Βενεζουέλα, η οποία κατέβαλε την Μπαρτσελόνα από το Εκουαδόρ με 2-0 και πέρασε με συνολικό σκορ 4-2.

Παρακάτω όλα τα αποτελέσματα της βραδιάς (σε παρένθεση το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα):
Οριέντε Πετρολέρο (Βολιβία)-ΓΚΟΥΑΡΑΝΙ (ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ) 1-4 (0-0)
Ντεπορτίβο Ανζοατέγκουι (Βενεζουέλα)-ΙΝΤΕΠΕΝΤΙΕΝΤΕ ΧΟΣΕ ΤΕΡΑΝ (ΕΚΟΥΑΔΟΡ) 0-2 (0-0)
Πενιαρόλ (Ουρουγουάη)-ΚΟΜΠΡΕΛΟΑ (ΧΙΛΗ) 0-2 (0-0)
Μπαρτσελόνα (Εκουαδόρ)-ΜΙΝΕΡΟΣ (ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ) 0-2 (2-2)
ΛΙΜΠΕΡΤΑΔ (ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ)-Ουόντερερς (Ουρουγουάη) 0-0 (2-1)

Λέστερ: Απολύθηκε ο προπονητής της γυναικείας ομάδας λόγω σχέσης με παίκτρια
NBA: Συγκλονιστικός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά απελπιστικά μόνος - Σοκ για τους Σέλτικς
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Επανέρχεται η Γαλατασαράι για τον Ερικσεν
Πολωνία: Ενισχύει με στρατό τους Ολυμπιακούς Αγώνες