Brasileiro: «Μίλησε» ο Ροναλντίνιο (videos)

Η Ατλέτικο Μινέιρο απέφυγε τέταρτη σερί ήττα, καθώς ο Λουάν σκόραρε στις καθυστερήσεις και διαμόρφωσε το 2-2 με την Μποταφόγκο.

Προηγήθηκε το 1-1 στο 28ο λεπτό, όταν ο Ροναλντίνιο βρήκε δίχτυα με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ, ενώ η ομάδα του Κλάρενς Ζέεντορφ, που δεν χρησιμοποιήθηκε, προηγήθηκε στο 14ο λεπτό με τον Ελίας και στο 58ο με τον Νικολάς Λοντέιρο. Έμεινε, όμως, στον βαθμό της ισοπαλίας, οπότε απέκτησε συγκάτοικο στην κορυφή του Brasileiro, καθώς η Κρουζέιρο επικράτησε της Κρισιούμα με 2-1 πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο 45λεπτο, στο οποίο αρκέστηκε σε γκολ του Βινίσιους στο 23ο λεπτό. Στο 69ο ισοφάρισε ο Μπρούνο Ντε Ολιβέιρα, αλλά ο Αργεντινός Αλεχάντρο Μαρτινούτσιο πέτυχε το γκολ της νίκης για τους «ραπόσα» στο 83ο λεπτό.

Από την πλευρά της, η Φλουμινένσε περιορίστηκε σε εκτός έδρας 1-1 απέναντι στη Βιτόρια, αν και ήταν ανώτερη, αφού στο 83ο λεπτό ο Φρεντ μετουσίωσε σε γκολ μονάχα μία από τις ευκαιρίες του, το οποίο ισοφάρισε τέρμα του Μαξιμιλιάνο Μπιανκούτσι από το 5ο λεπτό. Ακόμα, η φορμαρισμένη Κορίνθιανς απέσπασε ισοπαλία με  1-1 στην έδρα της Σάντος, ενώ ο 24χρονος Βάλτερ σημείωσε δύο γκολ στο 2-1 της Γκοΐας εναντίον της ουραγού Ναούτικο

Παράλληλα, η Ατλέτικο Παρανάενσε εκμεταλλεύτηκε αποβολή του Μάντσον στο 45ο λεπτό και συμπλήρωσε σερί τεσσάρων νικών χάρη στο 1-0 επί της Μπαΐα, στο οποίο σκόραρε μονάχα ο 38χρονος Πάουλο Μπάιερ στο 80ό λεπτό. Αντίθετα, η Φλαμένγκο δεν εκμεταλλεύτηκε αριθμητικό πλεονέκτημα, που απέκτησε στο 87ο λεπτό λόγω αποβολής του Φερνινάντο Λέντο, καθώς ο τερματοφύλακας της Πορτουγκέζα, Λάουρο, προωθήθηκε και ισοφάρισε σε 1-1 με κεφαλιά στην τελευταία φάση του αγώνα!

7

Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

ΑΕΚ - Ολυμπιακός: Μπήκε στις προπονήσεις ο Κάλενς ενόψει ντέρμπι
Αλλαγή ώρας: Πότε γυρίζουμε τα ρολόγια μια ώρα μπροστά
Μιχάλης Φιλόπουλος: 17 χρόνια από τη δολοφονία του - Το μήνυμα Ερασιτέχνη και ΚΑΕ Παναθηναϊκός
Ο Κώστας Νικούλι στο ΟΠΑΠ Game Time: Για τη φιέστα της ΑΕΚ, το ντέρμπι με Ολυμπιακό και την τέχνη