Brasileiro: Ασταμάτητος ο Ζέεντορφ (videos)

Το τέταρτο γκολ του στο φετινό Brasileiro σημείωσε ο 37χρονος Ολλανδός Κλάρενς Ζέεντορφ και η Μποταφόγκο κέρδισε με 3-2 τη Βάσκο Ντα Γκάμα στο «Maracana».

Χάρη στην εκτός έδρας νίκη, στην οποία συνέβαλε ο Ραφαέλ Μάρκεζ με δύο γκολ, η Μποταφόγκο επανήλθε στην κορυφή του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος, ενώ για τη Βάσκο δύο τέρματα κατέγραψε ο Αντρέ Φελίπε. Από την πλευρά της, η πρωταθλήτρια Φλουμινένσε έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Πόντε Πρέτα, αφού ο Φρεντ έχασε πέναλτι στο πρώτο 45λεπτό και γκολ του Γκαμ στο 49ο λεπτό ισοφαρίστηκε από γκολ του Βίλιαμ στο 85ο, ενώ στο 1-1 έμειναν επίσης Γκρέμιο και Ιντερνασιονάλ στο ντέρμπι της αγωνιστικής, στο οποίο ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Νάτσο Σκόκο, έκανε το ντεμπούτο του σαν αλλαγή στο 69ο λεπτό. Ειδικότερα, ο Αργεντίνος Ερνάν Μπάρκος άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 18ο λεπτό και ο Λεάντρο Νταμιάο ισοφάρισε στο 20ό, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο αποβλήθηκαν τρεις παίκτες, εκ των οποίων οι δύο ήταν της Ιντερνασιονάλ.

Στο μεταξύ, η πρωταθλήτρια κόσμου Κορίνθιανς κέρδισε την Κρισιούμα με 2-0 χάρη σε γκολ των Ρενάτο Αουγκούστο στο 9ο λεπτό και Πάολο Γκερέρο με πέναλτι στο 25ο, ενώ η πρωταθλήτρια Νότιας Αμερικής, Ατλέτικο Μινέιρο, γνώρισε μία ακόμα «βαριά» ήττα, αφού αποχώρησε με παθητικό 3-0 από την έδρα της Φλαμένγκο. Τέλος, η Ατλέτικο Παραναένσε επιβλήθηκε της Γκοΐας με 2-0, ενώ η Βιτόρια της Πορτουγκέζα με 2-1, αν και έμεινε πίσω με 1-0 στο 63ο λεπτό.

7

Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ