Κόπα Σουνταμερικάνα: Μεγάλος Μοντενέγκρο στην Ουρουγουάη (videos)

Η Λιμπερτάδ έμεινε πίσω με 1-0 από το 7ο λεπτό, αλλά κέρδισε με 2-1 τους Ουόντερερς στην Ουρουγουάη και εξασφάλισε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού της Παραγουάης.

Το σκορ της αναμέτρησης για τον πρώτο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα άνοιξε ο Φεντερικο Ροντρίγκεζ, αλλά ο 20άχρονος Μπρίαν Μοντενέγκρο ισοφάρισε σε 1-1 στο 49ο λεπτό με καταπληκτικό σουτ. Ακολούθησε και το 2-1 έπειτα από αυτογκόλ του Μαρτίν Ντίαζ στο 70ό λεπτό. Παράλληλα, η Πενιαρόλ της Ουρουγουάης πήρε εκτός έδρας 0-0 στη Χιλή κόντρα στην Κομπρελόα, η οποία έμεινε με δέκα παίκτες από το 53ο λεπτό εξαιτίας αποβολής του Ντιέγκο Ρεϊνόσο.

Σε «λευκή» ισοπαλία αρκέστηκαν επίσης η Γκουαρανί από την Παραγουάη και η Οριέντε Πετρολέρο από τη Βολιβία, όπως η Ιντεπεντιέντε του Εκουαδόρ και η Ανζοατέγκουι από τη Βενεζουέλα. Τέλος, η Μινέρος της Βενεζουέλας παραχώρησε εντός έδρας 2-2 στην Μπαρτσελόνα του Εκουαδόρ.