Brasileiro: Πρώτη ήττα και γκρίνια για Σάο Πάολο (videos)

H Σάο Πάολο γνώρισε εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Γκοΐας και προκάλεσε ισοβαθμία έξι ομάδων στην κορυφή του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος.

Ο Ροντρίγκο, που έχει περάσει και από την Ντιναμό Κιέβου, σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 2ο λεπτό, το οποίο ουδέποτε ξεπέρασαν οι «τρικολόρ». Μάλιστα, το κοινό ζήτησε την απόλυση του προπονητή της Σάο Πάολο, Νέι Φράνκο. Παράλληλα ο πρώην στράικερ της Μαρσέιγ, Φερναντάο, «ζωγράφισε» πετυχαίνοντας δύο γκολ στο 2-1 της Μπαΐα σε βάρος της Μποταφόγκο, η οποία προηγήθηκε στο 7ο λεπτό με απίθανο γκολ του Βιτίνιο, ενώ ο Νταγκομπέρτο βρήκε δίχτυα με πέναλτι στο 84ο λεπτό και διαμόρφωσε το τελικό 1-0 της Κρουζέιρο επί της Κορίνθιανς, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Φάμπιο Σάντος.

Από την πλευρά της, η Σάντος γνώρισε νέα ήττα, αφού αποδείχθηκε κατώτερη των περιστάσεων στην έδρα της Κρισιούμα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0 χάρη σε γκολ των Ζοάο Βίτορ στο 15ο λεπτό, Τζιανκάρλο Ντα Σίλβα στο 56ο και Ματέους στο 66ο, ενώ η πρώην, πια, ομάδα του Νεϊμάρ μείωσε στις καθυστερήσεις με τον 19χρονο Νέιλτον. Χωρίς νίκη στο Brasileiro έμεινε και η Ατλέτικο Μινέιρο του Ροναλντίνιο, καθώς πραγματοποίησε μετριότατη εμφάνιση και έχασε με 2-0 στην έδρα της Βάσκο εξαιτίας γκολ του Άλισον στο 69ο λεπτό και του Αμπούντα στις καθυστερήσεις. Ακόμα, ο Ελάνο δεν ξεκίνησε βασικός, επειδή εκτιμήθηκε πως δεν είναι στην κατάλληλη φυσική κατάσταση, αλλά πέρασε σαν αλλαγή στο 57ο λεπτό και πέτυχε το μοναδικό γκολ του 1-0 της Γκρέμιο σε βάρος της Βιτόρια με θεαματικό τρόπο στο 70ό λεπτό.

Παράλληλα η Φλαμένγκο ηττήθηκε με 1-0 από τη Ναούτικο μετά από τέρμα του Ροζέριο στο 81ο λεπτό, ενώ η Ιντερνασιονάλ προηγήθηκε με τον Ραφαέλ Μούρα στο 24ο λεπτό, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε αριθμητικό πλεονέκτημα και αρκέστηκε στο 1-1 στην έδρα της Πορτουγκέζα. Μάλιστα, ο πρώην στράικερ του Ολυμπιακού, Ντιόγκο, χάλασε πολλές ευκαιρίες των γηπεδούχων, που ισοφάρισαν στο 54ο λεπτό με τον Αργεντινό Μαρσέλο Κανιέτε και έμεινα με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Φερντινάντο Λέντα στο 63ο. Τέλος, η Πόντε Πρέτα έχασε με 4-3 από την Ατλέτικο Παραναένσε παρά το 1-0 με μακρινή εκτέλεση φάουλ του Τσικίνιο στο 23ο λεπτό και δύο γκολ του Βίλιαν, αφού οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τους Πάουλο Μπάγερ, Έντερσον, Έβερτον και Μαρκάο

1

Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Παπαβασίλης: «Μπορούμε τον τίτλο, θέλουμε να γράψουμε ιστορία στο ΣΕΦ»