Αργεντινή: Μόνοι πρώτοι οι Νιούελς (videos)

Πλεονέκτημα τριών βαθμών στην κορυφή του Final της Αργεντινής απέκτησαν οι Νιούελς Ολντ Μπόις καταβάλλοντας τη Ρασίνγκ Κλουμπ με 4-3 χάρη σε γκολ του Μάξι Ροντρίγκεζ στις καθυστερήσεις.

Στο 7ο λεπτό ο Μίλτον Κάσκο άνοιξε το σκορ και στο 32ο ο Νάτσο Σκόκο διαμόρφωσε το 2-0 με πέναλτι σε βάρος του Σεμπάστιαν Σάχα σε προσωπική μονομαχία πρώην παικτών της ΑΕΚ. Ακολούθησε και αποβολή του Ντιέγκο Βιγιάρ, αλλά ο Λουτσιάνο Βιέτο ισοφάρισε σε 2-2 με γκολ στο 44ο και στο 46ο λεπτό. Ο 19χρονος στράικερ της Ρασίνγκ ισοφάρισε και σε 3-3 στο 61ο λεπτό, αφού ο Πάμπλο Περέζ σημείωσε το 3-2 στο 48ο και ο Κάσκο αντίκρισε κόκκινη στο 49ο. Εν τέλει, στο 91ο λεπτό, ο 32χρονος Ροντρίγκεζ, που έχει περάσει από Ατλέτικο Μαδρίτης, Εσπανιόλ και Λίβερπουλ, διαμόρφωσε το 4-3.

Από την πλευρά της, η Ρίβερ Πλέιτ παραχώρησε 1-1 στην Κίλμες, η οποία πασχίζει να αποφύγει τον υποβιβασμό, μία εβδομάδα πριν από το ντέρμπι με την Μπόκα Τζούνιορς. Ο 20άχρονος Έντερ Άλβαρεζ Μπαλάντα άνοιξε το σκορ στο 54ο λεπτό, αλλά οι «μιλονάριος» χαλάρωσαν και επέτρεψαν στην Κίλμες να διεκδικήσει τον πολύτιμο βαθμό, τον οποίο απέσπασε στο 88ο λεπτό μετά από γκολ του Μαρτίν Καουτερούτσιο.

Τέλος, η Ιντεπεντιέντε επανήλθε στα θετικά αποτελέσματα με 3-1 επί της Αρχεντίνος Τζούνιορς, αλλά δεν ξέφυγε από την καταδικαστική τριάδα της τριετής κατάταξης. Στο 52ο λεπτό, ο Λεονέλ Γκαλεάνο άνοιξε το σκορ, στο 78ο ο έμπειρος Ντάνιελ Μοντενέγκρο ευστόχησε σε πέναλτι και στο 80ό ο Άντριαν Φερνάντεζ σφράγισε τη νίκη για τους «κόκκινους. Από την Αρχεντίνος, που υποχώρησε στην τελευταία θέση του Final, ο Κολομβιανός Ρεινάλντο Λέμος ισοφάρισε σε 1-1 με εντυπωσιακό σουτ στο 62ο λεπτό, ενώ ο Χούλιο Μπαράζα αποβλήθηκε στο 82ο.

7

Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial (Βελέζ Σάρσφιλντ) θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.