Brasileiro: Χωρίς Νεϊμάρ… πέφτει η Σάντος (videos)

Η Σάντος δεν είχε τον τιμωρημένο Νεϊμάρ στη σύνθεσή της και υπέστη εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Πορτουγκέζα του Ντίντα στην 26η αγωνιστική του Brasileiro.

Για μία ακόμα φορά αποδείχθηκε ότι είναι… εξαρτημένη από τον νεαρό στράικερ. Μάλιστα η Σάντος απέχει μόλις εννέα βαθμούς από την «επικίνδυνη ζώνη» του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος. Στο συγκεκριμένο παιχνίδι ο Μπρούνο Σοάρες σημείωσε δύο τέρματα (37ο και 62ο λεπτό), ενώ μεσολάβησε το 2-0 από τον Λέο Σίλβα στο 42ο. Στο 74ο ο Αντρέ Φελίπε απλά πέτυχε το γκολ της τιμής για τα απογοητευτικά «ψάρια».

Απόσταση πέντε βαθμών έχει πλέον η Φλουμινένσε από την Ατλέτικο Μινέιρο, καθώς κέρδισε με 2-1 τη Ναούτικο. Πάντως οι δεύτεροι της κατάταξης του Brasileiro έχουν δύο παιχνίδια λιγότερα. Στην προκειμένη οι Λεάντρο και Φρεντ σκόραραν στο 40ό και στο 45ο λεπτό, αντίστοιχα, ενώ ο Ντέκο ξεπέρασε τραυματισμό και επανήλθε στη βασική σύνθεση της «φλου». Ο Κιμ μείωσε σε 2-1 στο 81ο λεπτό, αλλά οι νεοφώτιστοι δεν μπόρεσαν να αποσπάσουν κάποιον βαθμό.

Σπουδαία νίκη πήρε η Παλμέιρας με 3-1 στην έδρα της Φιγκουιρένσε. Από το δέκατο λεπτό οι Τιάγκο Ελένο και Ενρίκε είχαν διαμορφώσει το 2-0, ενώ ο Μάρκος Ασουνσάο το 3-1 στο 65ο λεπτό. Δύο λεπτά νωρίτερα είχε μειώσει ο Αλοΐσιο για τους «φουρακάο».

20

Σημείωση: Οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Φήμες για επανασύνδεση Τσιτσιπά και Μπαντόσα μετά από βίντεο στο Μόντε Κάρλο
Τελικός Conference League, Ολυμπιακός - Φιορεντίνα: «Ντύθηκε» στα χρώματα του τελικού και το Θησείο
ΠΑΟΚ: Έξαλλοι πανηγυρισμοί στο Βικελίδης - Πήρε «φωτιά» η Τούμπα για το 4ο Πρωτάθλημα! (pics)
Πρωταθλητής Ελλάδας ο ΠΑΟΚ: Η τελική βαθμολογία της Super League