Επιτέλους νίκη για Βάσκο Ντα Γκάμα

Εύκολη νίκη με 2-0 σημείωσε η Βάσκο σε βάρος της Πορτουγκέζα και συμπλήρωσε 38 βαθμούς, έξι λιγότερους από τους πρωτοπόρους του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Βάσκο είχε μείνει χωρίς «τρίποντο» σε πέντε ματς, αλλά τα τέρματα των Αλεσάντρο και Κάρλος Τενόρια την επανέφεραν σε θετική τροχιά. Η Πορτουγκέζα ήταν ανταγωνιστική στα πρώτα λεπτά, αλλά «λύγισε» έπειτα από απίστευτη ενέργεια του 31χρονου Βραζιλιάνου επιθετικού στο 36ο λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα αποβλήθηκε ο Βαλντομίρο, ενώ ο Τενόριο διαμόρφωσε το 2-0 στο 48ο λεπτό. Η υπόλοιπη αναμέτρηση αποτέλεσε τυπική διαδικασία, αν και ο Πίπικο των γηπεδούχων αντίκρισε κόκκινη κάρτα στο 80ό λεπτό.
Στην τελευταία θέση της κατάταξης παρέμεινε η Φιγκουιρένσε, καθώς έφερε εντός έδρας 2-2 με τη Φλουμινένσε. Από την πλευρά της, η «φλου» ισοβάθμησε με την Ατλέτικο Μινέιρο στην κορυφή της βαθμολογίας, αλλά έχει δύο αγώνες περισσότερους. Θα μπορούσε να είναι μόνη της στο ρετιρέ, αν υπερασπιζόταν το αρχικό 2-0, το οποίο διαμορφώθηκε από τους Ντιγκάο και Ραφαέλ Σόμπις στο 46ο και 52ο λεπτό, αντίστοιχα. Τελικά οι πρωτοπόροι πλήρωσαν τις απουσίες των Ντέκο και Φρεντ, αφού ο Αλοΐσιο μείωσε στο 68ο λεπτό και ο Ζοάο Πάολο ισοφάρισε στο 86ο.
Τέλος, η Παλμέιρας παραχώρησε «λευκή» ισοπαλία στην Γκρέμιο. Οι γηπεδούχοι απώλεσαν πλειάδα ευκαιριών, ενώ είχαν και αριθμητικό πλεονέκτημα από το 17ο λεπτό λόγω αποβολής του Κλέμπερ.

20.    Φιγκουιρένσε 15 (21 αγ.)

Τελικός Conference League, Ολυμπιακός - Φιορεντίνα: «Ντύθηκε» στα χρώματα του τελικού και το Θησείο
ΠΑΟΚ: Έξαλλοι πανηγυρισμοί στο Βικελίδης - Πήρε «φωτιά» η Τούμπα για το 4ο Πρωτάθλημα! (pics)
Πρωταθλητής Ελλάδας ο ΠΑΟΚ: Η τελική βαθμολογία της Super League
Άρης – ΠΑΟΚ 1-2: Πρωταθλητής Ελλάδος με θρίαμβο στην έδρα του μεγάλου αντιπάλου!