Άνετη νίκη στην πρεμιέρα για Ίντερ (video)

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκε στο νέο πρωτάθλημα η Ίντερ, η οποία πέρασε νικηφόρα 3-0 από την έδρα της Πεσκάρα.

Η περυσινή αποτυχημένη σεζόν της Ίντερ δεν θα μπορούσε σε καμία περίπτωση να επαναληφθεί. Η ομάδα του Μιλάνο αγωνίστηκε σαν μεγάλος σύλλογος και πέρασε με χαρακτηριστική άνεση με 3-0 από την έδρα της Πεσκάρα. Ο Σνάιντερ στο 17’ άνοιξε το σκορ για τους «νερατζούρι», με τον Μιλίτο δύο λεπτά αργότερα να «καθαρίζει» το παιχνίδι. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Κουτίνιο 81’.

Ανάλογο ξεκίνημα έκανε και η Νάπολι που πέρασε με το ίδιο σκορ από το «Ρέντζο Μπαρμπέρα» επικρατώντας της Παλέρμο. Ο Χάμσικ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου άνοιξε το σκορ για τους «παρτενοπέι», για να έρθει ο Μάτζιο στο 79’ να κάνει το 2-0. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Καβάνι στο 88’.

Θετικό ξεκίνημα και για την Τζένοα η οποία επικράτησε 2-0 τη Κάλιαρι. Στο 17’ ο Χορκέρα αστόχησε σε πέναλτι για τους γηπεδούχους, με τον Μέρκελ στο 51’ να ανοίγει το σκορ. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Ιμόμπιλε στο 85’.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης λυτρώθηκε η Ρόμα στο «Ολίμπικο» απέναντι στην Κατάνια. Ο Μαρκέσε στο 29’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Οσβάλντο στο 59’ να ισοφαρίζει για τους Ρωμαίους. Ο Γκόμεζ δέκα λεπτά αργότερα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα από τον Λόπεζ στις καθυστερήσεις.

Από το ξεκίνημα μπήκε δυνατά η Κιέβο για τη «μάχη» της παραμονής της επικρατώντας 2-0 της Μπολόνια. Ο Πελισιέ στο 65’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα από τον Κρουζάδο στο 78’. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Πέρεζ στο 88’.

Με το… δεξί μπήκε και η Λάτσιο που πέρασε νικηφόρα 1-0 από την έδρα της Αταλάντα με το μοναδικό τέρμα να σημειώνεται από τον Ερνάνες στο 17’. Τέλος, η Σιένα παραχώρησε ισοπαλία χωρίς τέρματα στην Τορίνο.

Λιονέλ Μέσι: Μαγική εμφάνιση με 5 ασίστ και 1 γκολ σε ένα ημίχρονο (vids)
NBA: Break στο Ντένβερ η Μινεσότα με «ιπτάμενο» Άντονι Έντουαρντς (vid)