Κουφάλια – ΠΑΟΔ 0-1

«Χαρακίρι» έκανε ο ΠΑΟ Κουφαλίων, καθώς στο πλέον κρίσιμο για την παραμονή του παιχνίδι έχασε μέσα στην έδρα του από τον ΠΑΟΔ με 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, παρόλο που οι γηπεδούχοι «καίγονταν» για τους βαθμούς και μόλις στο 5ο λεπτό έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ όταν το πλασέ του Δράμπη έδιωξε εντυπωσιακά ο Πειμανίδης.

Επτά λεπτά αργότερα (12΄) το σουτ – φάουλ του Δράμπη έσκασε μπροστά στον Πειμανίδη και στην συνέχεια προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 15΄τα Κουφάλια είχαν τη δική τους ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, αλλά το γυριστό σουτ του Κέντη από την μικρή περιοχή κατέληξε άουτ.

Στο 26΄ φάουλ του Κέντη πέρασε ανεκμετάλλευτο, καθώς οι συμπαίκτες του δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την αδράνεια των αμυντικών του ΠΑΟΔ.

Πέντε λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου σε εκτέλεση κόρνερ του Δράμπη, η μπάλα πήρε πολλά φάλτσα και κατέληξε στα δίχτυα, αφού κανείς από τους αμυντικούς δεν κατάφερε να απομακρύνει τη μπάλα.

Στην επανάληψη,  οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασιστικά και κυνήγησαν την ισοφάριση αλλά η τύχη τους γύρισε την πλάτη σε μερικές καλές φάσεις που δημιούργησαν.

Στο 55΄το σουτ του Κέντη βγαίνει μόλις άουτ, στο 80΄ ο Χαριζάνης μόνος του απέναντι στον Καραβάρα δεν καταφέρνει να τον νικήσει, ενώ στο 89΄ σε σουτ του Κουτσίδη σε κενή εστία η μπάλα βγαίνει άουτ.

Το παιχνίδι έληξε μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς των φιλοξενούμενων και τον προβληματισμό των γηπεδούχων.

Π.Α.Ο. ΚΟΥΦΑΛΙΩΝ:  Πειμανίδης, Μπάρδας (46΄Χαριζάνης), Τεκελίδης, Καλπάκης, Σίμος, Κουτσίδης, Αϊβάζης (46΄Μάρσης), Τσομπάνογλου, Λιόνης (70΄ Καρπούζης), Κέντης, Ζάρκος.

ΠΑΟΔ: Καραβάρας, Κούτουλας, Μούμτζιας, Βατάλης, Σερσέμης, Δραγανίδης, Γεωργούλας, Ζίφκας, Φαρμάκης, Δράμπης, Στράντζαλης (50΄Πεχλιβανίδης).

Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα