Στον τελικό η Χιμπέρνιαν

Το πρώτο της Κύπελλο από το… 1902 θα διεκδικήσει φέτος η Χιμπέρνιαν, καθώς επικράτησε με 2-1 της Αμπερντίν στα ημιτελικά.

Την πρόκριση εξασφάλισε ο Λέι Γκρίφιθς με γκολ στο 85ο λεπτό. Πρόκειται για 21χρονο επιθετικό, ο οποίος ξεκίνησε από τις υποδομές της Χιμπέρνιαν, ενώ υπήρξε οπαδός της τωρινής του ομάδας, αλλά αγωνίζεται στους «χιμπς» σαν δανεικός από τον αγγλική Γουλβς. Πάντως το 2-1 «άνηκε» στον Γκρεγκ Οκόνορ, ο οποίος μοίρασε την τελική ασίστ.

Ο διεθνής Σκοτσέζος στράικερ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο τρίτο λεπτό, αφού ο Οκόνορ έπιασε την αντίπαλη άμυνα… κοιμώμενη. Στο 59ο λεπτό ο Ρόρι Φάλον είχε ισοφαρίσει σε 1-1, αλλά η Αμπερντίν δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις της αναμέτρησης και αποκλείστηκε δίκαια, αν και ήταν φαβορί, ενώ είχε και το πλεονέκτημα της έδρας.

Ο τελικός του Κυπέλλου Σκοτίας είναι προγραμματισμένος για της 19 Μαΐου. Σε αυτόν η Χιμπέρνιαν θα αντιμετωπίσει την Σέλτικ ή την Χαρτς, οι οποίοι θα κοντραριστούν στο «Hampden Park» την Κυριακή 15 Απριλίου.

Αμπερντίν: Μπράουν, Κονσιντάιν, Ρέινολντς, Μακ Αρντλ (93’ Μαγκένις), Ρόμπερτσον, Κλαρκ (66’ Μακί), Χιουγκς, Άρνασον, Τζακ (46’ Φίβι), Φάλον, Βέρνον.
Χιμπέρνιαν: Στακ (73’ Μπράουν), Μακ Πακ, Ντόχερτι, Κουγιάμπι, Χάνλον, Σοάρες, Σπρουλ, Όσμποουρν, Κλάρος (66’ Ουόδερσπουν), Οκόνορ (90’ Φράνκομπ), Γκρίφιθς.