Στο ρετιρέ η Μπράγκα

Η Μπράγκα επικράτησε με 2-1 της Ακαντέμικα και «ανέβηκε» στην πρώτη θέση του πορτογαλικού πρωταθλήματος με 58 βαθμούς, έξι αγωνιστικές πριν το τέλος.

Οι πρωτοπόροι πίεσαν από την αρχή της αναμέτρησης, αλλά πέρασαν 36 λεπτά, μέχρι να ανοίξει το σκορ. Τότε ο Μάρτσιο Μοσόρο άνοιξε το σκορ με κεφαλιά ύστερα από ασίστ του Μίγκελ Λόπες. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, ο Λίμα πέτυχε το 19ο του φετινό γκολ και διαμόρφωσε το 2-0.

Και στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπράγκα ήταν ανώτερη, αλλά ο Νταβίντ Σιμόν, ο οποίος είναι δανεικός από την Μπενφίκα, μείωσε σε 2-1 στο 62ο λεπτό. Σε κάθε περίπτωση, όμως, η Μπράγκα εκμεταλλεύτηκε τα στραβοπατήματα της Πόρτο και των «αετών», οπότε ανήλθε στην πρώτη θέση της κατάταξης.

Στην άλλη αναμέτρηση της Δευτέρας (26/03), ένα γκολ του Κριστιάν Πούγκα στο 86ο λεπτό διαμόρφωσε το 3-2 της Μαρίτιμο επί της Ζιλ Βιθέντε. Ο Χέλντον και Φιντέλις αποτέλεσαν τους άλλους σκόρερ των νικητών, ενώ οι Ζε Λουίς και Λούις Κάρλος είχαν βάλει την Ζιλ Βιθέντε μπροστά με 2-1 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Δείτε όλα τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής, τη βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Πόλο: Διπλή πρόκριση για τον Υδραϊκό
Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!