Πέρασαν τα φαβορί στη Γαλλία

Χωρίς εκπλήξεις ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος της 29ης αγωνιστικής της Γαλλίας, με τις Λιλ, Λιόν και Μονπελιέ να παίρνουν σημαντικές νίκες.

Στην 3η θέση της βαθμολογίας του γαλλικού πρωταθλήματος, παρέμεινε η Λιλ, η οποία απέναντι στην Εβιάν, είχε εύκολο έργο επικρατώντας 3-0 και έτσι πήρε τη δεύτερή της συνεχόμενη νίκη. Ο Αζάρ στο 36’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, άνοιξε το σκορ για τους πρωταθλητές, με τον Παγιέ στο 55’ να κάνει το 2-0 και να «καθαρίζει» το παιχνίδι. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Πεντρετί στο 66’.

Σημαντική νίκη πήρε η Μονπελιέ, η οποία επέστρεψε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με ένα παιχνίδι παραπάνω, μετά τη νίκη της με 1-0 απέναντι στη Σεντ Ετιέν. «Χρυσός» σκόρερ ήταν ο Ζιρού στο 89’. Να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι, τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, καθώς ο Μινιό αποβλήθηκε στο 77’.

Πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 2-1, επικράτησε η Λιόν της Σοσό. Ο Λόβρεν μόλις στο 4’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Γκομίς στο 66’ να κάνει το 2-0. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Μαϊγκά στο 72’. Στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, η Νις παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στη Μαρσέιγ.

Ο Καμπορέ αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου για τους Μασσαλούς, ωστόσο προηγήθηκαν με τέρμα του Αγιού στο 57’. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μονζόν στο 76’.

Σημαντική νίκη για την παραμονή της, πήρε η Νανσί εκτός έδρας απέναντι στην Μπρεστ με 1-0. Μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης, ήταν ο Τραορέ στο 18’. Τέλος, η Αζαξιό, παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στη Λοριάν. Ο Μπουριγιόν στο 6’ έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους, με τον Ιλάν στο 60’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Δείτε το πρόγραμμα και τη βαθμολογία του γαλλικού πρωταθλήματος.

ΝΒΑ: Οι Λέικερς απέλυσαν τον προπονητή Ντάρβιν Χαμ
Προπονητής κατηγορείται για σεξουλική κακοποίηση έξι ανηλίκων – Σοκάρουν οι ενέργειές του