Εύκολα στους «8» η Σεβίλλη

Την νίκη με 3-0 πήραν οι Ανδαλουσιανοί στο «Ροσαλέδα» και σε συνδυασμό με το 5-3 του «Σάντσεθ Πιθχουάν» πανηγύρισαν την πρόκριση στα προημιτελικά.

Έχοντας ως παρακαταθήκη το υπέρ της 5-3 στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» η Σεβίλλη δεν δυσκολεύτηκε να υπερασπιστεί το προβάδισμά της απέναντι στην Μάλαγα και πέρασε πανηγυρικά στα προημιτελικά του Κόπα Ντελ Ρέι. Η ομάδα του Γκρεγκόριο Μανθάνο επικράτησε με 3-0 στο «Ροσαλέδα» κάνοντας μία πολύ πειστική εμφάνιση.

Στο 51’ ο Ρομαρίκ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Περότι να κάνει το 2-0 65’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Λουίς Φαμπιάνο ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση των 90’. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, καθώς στο 73’ ο αρχηγός της ομάδας, Γουέλινγκτον αντίκρισε την δεύτερή του κίτρινη κάρτα. Φαίνεται πως οι μεταγραφές που έκανε η Μάλαγα στην περίοδο του Ιανουαρίου, δεν ήταν αρκετές για να αλλάξει άμεσα την πολύ άσχημη εικόνα που παρουσιάζει στον αγωνιστικό χώρο.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (30/04) - Με Game 3 για Παναθηναϊκό AKTOR και Ολυμπιακό
Παναθηναϊκός AKTOR: Στο Βελιγράδι για να πάρει και πάλι το πλεονέκτημα
NBA: Οι Σπερς και οι Πέισερς θα παίξουν δύο αγώνες στο Παρίσι το 2025
Champions League: Έτσι θα ήταν σήμερα το παζλ της σεζόν 2024/25