Με το… αριστερό η Μπενφίκα

Η Μπενφίκα έμεινε στο 2-2 στην έδρα της Ζιλ Βιθέντε στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος, αν και προηγήθηκε με 2-0.

Συγκεκριμένα, ο Νολίτο διαμόρφωσε το 1-0 στο όγδοο λεπτό, ενώ ο Σαβιόλα το 2-0 στο εικοστό. Το γρήγορο προβάδισμα των «αετών» δεν αποδείχθηκε αρκετό, αφού αρχικά ο Ούγκο Βιέιρα μείωσε στο 37ο λεπτό, ενώ ο Λάιονελ ισοφάρισε στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης. Με αυτόν τον τρόπο, οι νεοφώτιστοι «χάλασαν» την πρεμιέρα της Μπενφίκα.

Εν τέλει, το αποτέλεσμα χαρακτηρίζεται δίκαιο, αφού οι δύο σύλλογοι είχαν ισάριθμες ευκαιρίες για γκολ. Παρακάτω το υπόλοιπο πρόγραμμα της πρώτης αγωνιστικής: