Βιγιαρεάλ - Άρσεναλ 2-1: Προβάδισμα οι Ισπανοί, ο Πεπέ την κράτησε ζωντανή

Η Βιγιαρεάλ προηγήθηκε 2-0 αλλά ο Πεπέ μείωσε σε 2-1 και κράτησε ζωντανή την Άρσεναλ στο κυνήγι της πρόκρισης στον τελικό του Europa League

Η Βιγιαρεάλ μετρούσε μόλις μία νίκη στην έδρα της από τις 2 Ιανουαρίου στη La Liga, ωστόσο, από το πρώτο κιόλας ημίχρονο απέναντι στους «κανονιέρηδες» είχε βάλει τις βάσεις για τη μεγάλη νίκη.

Τελικά την πήρε (7η σερί σε ισάριθμες αναμετρήσεις που έχει δώσει επί ισπανικού εδάφους στη διοργάνωση), όχι με το σκορ που θα ήθελε και την ερχόμενη εβδομάδα (6/05) στο «Έμιρέιτς» θα επιδιώξει να υπερασπιστεί το αποψινό 2-1.

Η Βιγιαρεάλ ξεκίνησε εξαιρετικά στο ματς και προηγήθηκε μόλις στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Τσουκουέζε μπήκε στην περιοχή από δεξιά, απέφυγε δύο παίκτες, αλλά έχασε την μπάλα, ο Τριγκέρος πρόλαβε και σούταρε, γράφοντας το 1-0.

Οι Ισπανοί δεν σταμάτησαν εκεί και έκαναν το 2-0 στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης όταν σε κόρνερ από αριστερά με τον Παρέχο, η πρώτη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στον αμαρκάριστο Αλμπιόλ στο 2ο δοκάρι που σκόραρε.

Στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης ο διαιτητής έδωσε πέναλτι υπέρ της Άρσεναλ αλλά στη συνέχεια βλέποντας και το VAR το πήρε πίσω δίνοντας χέρι στον Πεπέ.

Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για την Άρσεναλ όταν στο 57΄ ο Θεμπάγιος κυνήγησε μια χαμένη μπαλιά που πρόλαβε ο Φόιτ με τάκλιν, ο Ισπανός πάτησε το πόδι του Αργεντινού και δέχθηκε 2η κίτρινη κάρτα, με συνέπεια να αποβληθεί.

Στη συνέχεια η Άρσεναλ ξαναμπήκε στο παιχνίδι της πρόκρισης με τον Πεπέ με πέναλτι να κάνει το 2-1 και η Βιγιαρεάλ έμεινε με δέκα παίκτες όταν στο 80΄αποβλήθηκε ο Καπού με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το παιχνίδι δεν άλλαξε στη συνέχεια και πλέον οι Ισπανοί έχουν το πάνω χέρι στη ρεβάνς αλλά η Άρσεναλ με το γκολ του Πεπέ είναι μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης στον μεγάλο τελικό.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ (Ουνάι Έμερι): Ρούλι, Φόιτ (70΄Γκασπάρ), Αλμπιόλ, Τόρες, Πεδράθα (80' Μορένο), Παρέχο, Καπού, Τριγκέρος (80΄Γκόμεθ), Μορένο, Αλκάθερ (46΄Κοκλέν), Τσουκουέζε

ΑΡΣΕΝΑΛ (Μικέλ Αρτέτα): Λένο, Τσέιμπερς, Χόλντινγκ, Μάρι, Σμιθ Ρόου, Θεμπάγιος, Πάρτεϊ, Τζάκα, Σακά (85΄Ομπαμεγιάνγκ), Έντεγκααρντ (63΄Μαρτινέλι), Πεπέ

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague
Δ. Γιαννακόπουλος: Επέστρεψε στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την αποθέωση!