Europa League – 11ος όμιλος: Πρωτιά η Ντιναμό, προβάδισμα πρόκρισης η Βόλφσμπεργκερ!

Europa League: Εξασφάλισε την πρώτη θέση η Ντιναμό Ζάγκρεμπ με το 2-0 μέσα στην έδρα της Φένενορντ, θρίαμβος της Βόλφσμπεργκερ στη Μόσχα επί της ΤΣΣΚΑ (1-0) και προβάδισμα πρόκρισης των Αυστριακών!

Η κορυφή «καθάρισε» και πλέον «παίζεται» η δεύτερη θέση, έχοντας όμως ξεκάθαρο φαβορί για τον 11ο όμιλο. Με τα διπλά που πήραν η Ντιναμό Ζάγκρεμπ και η Βόλφσμπεργκερ, η πρώτη εξασφάλισε την πρωτιά και είναι αδιάφορη τελευταία αγωνιστική, ενώ οι Αυστριακοί έχουν ξεκάθαρο προβάδισμα για τη 2η θέση!

Φέγενορντ-Ντιναμό Ζάγκρεμπ 0-2

Η Φέγενορντ ήθελε νίκη για να έχει προβάδισμα πρόκρισης, όμως η Ντιναμό ήθελε να οριστικοποιήσει την κορυφή! Κάτι που έκαναν οι Κροάτες επικρατώντας 2-0 στο Ρότερνταμ και φέρνοντας σε δύσκολη θέση τους Ολλανδούς!

Το ματς άρχισε με αρκετή νευρικότητα. Μέχρι τα μέσα του πρώτου μέρους, ήταν κακό ματς, χωρίς φάσεις, κυρίως παιχνίδι κέντρου. Η εικόνα δεν άλλαζε, περισσότερο ο ένας φοβόταν τον άλλο. Όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πάνε στην ανάπαυλα χωρίς γκολ.

Όμως, στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Κοκτσού έκανε πέναλτι πάνω στον Καστράτι! Η Ντιναμό είχε τη μεγάλη ευκαιρία λοιπόν με τον Πέτκοβιτς να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα στο 45+5’ βάζοντας μπροστά στο σκορ τους Κροάτες!

Με τους Ολλανδούς… ζαλισμένους άρχισε το δεύτερο μέρος και η Ντιναμό το εκμεταλλεύτηκε εξαιρετικά. Στο 53’ μετά από πανέμορφο ομαδικό συνδυασμό του συλλόγου απ’ το Ζάγκρεμπ, ο Μάιερ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 των Κροατών!

Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι σχετικά άνετα κράτησαν το προβάδισμά τους. Με τη Φέγενορντ να κάνει την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία 15 λεπτά πριν τα 90’! Έτσι, με το αποτέλεσμα αυτό η Ντιναμό προκρίθηκε ως πρώτη και η Φέγενορντ πλέον είναι… με την πλάτη στον τοίχο, θέλοντας μόνο νίκη τελευταία αγωνιστική στην έδρα της Βόλφσμπεργκερ!

ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Βόλφσμπεργκερ 0-1

Μεγάλο διπλό για την Βόλφσμπεργκερ στη Μόσχα! Οι Αυστριακοί με την γκολάρα του νεαρού Βίζινγκερ, πήραν σπουδαία νίκη με την οποία προσπέρασαν τη Φέγενορντ στη βαθμολογία (την υποδέχονται τελευταία αγωνιστική) και έχουν την πρόκριση στα χέρια τους!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 22ο λεπτό. Ο Βίζινγκερ με εκπληκτικό μακρινό σουτ νίκησε τον Ακινφέεφ, βάζοντας μπροστά την ομάδα του μέσα στη Μόσχα!

Από εκεί και πέρα το ματς έγινε… ροντέο. Η ΤΣΣΚΑ ανοίχτηκε και πίεσε, δημιουργώντας ευκαιρίες, με τη Βόλφσμπεργκερ να βρίσκει χώρους σε αυτή την κατάσταση αλλά δίχως να κατορθώσει κι αυτή να πετύχει δεύτερο τέρμα.

Το 0-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα που αφήνει οριστικά εκτός την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.