ΠΑΟΚ: Τρία έβαλε και η Ομόνοια κι ανέβηκε δεύτερη

Η Ομόνοια που θα αντιμετωπίσει στη πρεμιέρα των ομίλων του Europa League τον ΠΑΟΚ, νίκησε 3-0 εντός έδρας την ΑΕ Λεμεσού κι ανέβηκε στη δεύτερη θέση.

Η Ομόνοια είναι η πρώτη αντίπαλος του ΠΑΟΚ στον όμιλο του Europa League. Ο «Δικέφαλος» νίκησε 3-0 τον ΟΦΗ και με το ίδιο σκορ λύγισε και η Ομόνοια την ΑΕΛ Λεμεσού. Με τα δύο γκολ, μάλιστα, να σημειώνονται στο τέλος, όπως και του ΠΑΟΚ. Απλώς οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν νωρίτερα.

Η κυπριακή ομάδα στο πέμπτο της ματς για το πρωτάθλημα φιλοξένησε την ΑΕ Λεμεσού, προηγήθηκε με τον Ασάντε στο δεύτερο ημίχρονο και στο τέλος λύγισε την αντίπαλό της με 3-0. Έτσι, με 11 βαθμούς ανέβηκε στη δεύτερη θέση και είναι αήττητη με τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες.

Στο 15’ σουτ του Τζιωνή μπλόκαρε ο Βοζίνια, ο οποίος στο επόμενο λεπτό δεν αιφνιδιάστηκε σε προσπάθεια του Μποτεάκ. Στο 40΄η Ομόνοια είχε μεγάλη ευκαιρία. Ο Ντούρις στο τετ α τετ νικήθηκε από τον Βοζίνια και στην επαναφορά νέο σουτ του Μποτεάκ έφυγε άουτ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η ΑΕ Λεμεσού είχε τη δική της καλή στιγμή. Ο Ντανίλο σούταρε εντός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Λούφτνερ και ο Φαμπιάνο απέκρουσε.

Η Ομόνοια ευτύχησε στην πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο να ανοίξει το σκορ. Στο 64’ ο Τζιωνής έκανε τρομερή ενέργεια, μπήκε στην περιοχή και γύρισε στον Ασάντε, ο οποίος στο κενό τέρμα άνοιξε το σκορ. Στο 72’ η ΑΕ Λεμεσού έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει.Ο Χουμποτσάν έκανε λάθος και ο Ντανίλο σημάδεψε το δοκάρι. Στο 89’ ο Κακουλλής, ο οποίος είχε μπει αλλαγή, με ωραία προσπάθεια σημείωσε το 2-0 και σφράγισε τη νίκη της Ομόνοιας. Στο 92’ ο Λοϊζου κέρδισε πέναλτι από τον Παπαφώτη και ο Μποτεάκ έβαλε το κερασάκι στη τούρτα και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέτσιακς, Βίτορ, Κούσουλος, Τζιωνής (94’ Σένε), Ασάντε (86’ Λοϊζου), Μποτεάκ, Ντούρις (77’ Κακουλλής).

ΑΕ Λεμεσού: Βοζίνια, Τεϊξέιρα, Μεντόγεβιτς, Ριέρα (72’ Μπάμπιτς), Μαέ, Αντωνίου (77’ Αβραάμ), Παπαφώτης, Ράσο, Μπρούνο, Κυριάκου (86’ Τόρες), Ντανίλο.