Νάπολι – Ντνίπρο 1-1 (videos)

Ακόμα μία έκπληξη έκανε η Ντνίπρο η οποία… έκλεψε το ισόπαλο 1-1 από τη Νάπολι στην Ιταλία και παραμένει ζωντανή για την πρόκρισή της στον τελικό του Europa League.

Το απόλυτο φαβορί ήταν η Νάπολι στην αναμέτρησή της με τη Ντνίπρο και είχε τον πρώτο λόγο για να βρεθεί στον τελικό του Europa League. Τα πράγματα όμως, δεν εξελίχθηκαν όπως τα ήθελαν οι «παρτενοπέι» οι οποίοι έμειναν στο ισόπαλο 1-1 με την ομάδα της Ουκρανίας και πλέον αναζητούν την εκτός έδρας νίκη για να φτάσουν στον τελικό.

Από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις χαμένες ευκαιρίες, ωστόσο για τους φιλοξενούμενους αρκούσε μία φάση για να κλέψουν το αποτέλεσμα.

Στο 50’ ο Λόπεζ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του και στη συνέχεια ο Ιγκουαΐν σε τρεις περιπτώσεις είδε τον Μποΐκο να αποκρούει τα τετ α τετ του. Αφού η Νάπολι έχανε τις ευκαιρίες, η Ντνίπρο εκμεταλλεύτηκε ίσως τη μοναδική της ευκαιρία και ισοφάρισε στο 81’ με γκολ του Σελέζνιοφ ο οποίο είχε περάσει εντός αγωνιστικού χώρου ένα λεπτό νωρίτερα. Βέβαια,  το γκολ κανονικά θα έπρεπε να είχε ακυρωθεί καθώς υπάρχει οφσάιντ στο ξεκίνημά της.

ΝΑΠΟΛΙ: Αντούχαρ, Μπρίτος, Μάτζιο, Γκουλάμ, Αλμπιόλ, Ζοργκίνιο, Χάμσικ, Νταβίντ Λόπεζ (71’ Γκαργκάνο), Καγιεχόν (77’ Γκαμπιαντίνι), Ιγκουαΐν, Ινσίνιε (82’ Μέρτενς).
ΝΤΝΙΠΡΟ: Μποΐκο, Ντούγκλας, Λούκεβιτς (57’ Μπρούνο Γκάμα), Φεντέτσκι, Κανκάβα (69’ Μπεζούς), Λέο Μάτος, Σεμπεριάτσκο, Φεντόρτσικ, Ροτάν, Κάλινιτς (80’ Σελέζνιοφ), Κονοπλιάνκα.

Napoli 1-0 Dnipro # David LopezExclusive Live Sports HD