«Καθάρισε» η Ντιναμό Κιέβου (video)

Την πρόκρισή της στους ομίλους του Europa League εξασφάλισε η Ντιναμό Κιέβου μετά τη νίκη της με 3-2 επί της Ακτόμπε εκτός έδρας.

Με το νικηφόρο 3-2 έφυγε από το Καζακστάν η Ντιναμό Κιέβου επικρατώντας της Ακτόμπε και κάνοντας μεγάλο βήμα πρόκρισης στους ομίλους του Europa League. Η ομάδα της Ουκρανίας πλέον θέλει απλά την ισοπαλία ή ακόμα και την ήττα με ένα 1-0 ή 2-1 για να βρεθεί στην επόμενη φάση.

Ο Γιαρμολένκο στο 16΄άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, για να έρθει η ισοφάριση από το αυτογκόλ του Τρεμουλίνας στο 37΄. Στην επανάληψη όμως και το ξεκίνημα αυτής οι Ουκρανοί με ένα ξέσπασμα έφτασαν σε ακόμα δύο γκολ.

Στο 52΄ ο Ιντέγιε έκανε το 2-1 για να έρθει ο Μπελαντά πέντε λεπτά αργότερα να κάνει το 3-1. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Καϊρουλίν στο 66’ που μείωσε σε 3-2.

ΑΚΤΟΜΠΕ: Σιντελνίκοφ, Μουλντάροφ, Μπαντλό, Αρζουμανιάν, Λογκβινένκο, Καραμπάρα (60’ Πρίμους), Καϊρουλίν, Καπάντζε, Νταβίντοφ (86’ Ταγκιμπέργκεν), Γκένρικ, Κόβαλτσουκ (60’ Λισένκοφ)
ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ: Σοφκόφσκι, Ντράγκοβιτς, Βίντα, Τρεμουλίνας, Κατσερίντι, Βουκόγεβιτς, Αρούνα, Μπελαντά, Γιαρμολένκο (67’ Γκούσεφ), Ιντέγιε, Ντούντου (52’ Λενς)

Ολυμπιακός: Το... σύνθημα Μαρινάκη στα αποδυτήρια μετά το θρίαμβο με Άστον Βίλα
Super League: Η πιο μεγάλη μάχη για τον τίτλο – Τι θέλουν ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός