Euro 2016: Ιορντανέσκου: «Τεράστια η καταπόνηση των παικτών μας»

«Εκ διαμέτρου αντίθετη» χαρακτήρισε την εικόνα της ομάδας του στα δύο ημίχρονα του αγώνα με την Ελβετία (1-1) ο Ανχελ Ιορντανέσκου.

Ο Ρουμάνος ομοσπονδιακός μετά το τέλος της αναμέτρησης στο «Παρκ ντε Πρενς» δήλωσε: «Ηταν εκ διαμέτρου αντίθεση η εικόνα μας. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε την πρωτοβουλία, κρατήσαμε μπάλα, επιβάλαμε το παιχνίδι μας και μάλιστα καταφέραμε να σκοράρουμε αλλά και να δημιουργήσουμε ακόμα δύο καθαρές ευκαιρίες, που θα μας επέτρεπαν να καθαρίσουμε το ματς. Ομως, στο β΄ ημίχρονο κυριάρχησε ο αντίπαλκός μας και δεχθήκαμε μεγάλη πίεση. Κάναμε δύο αναγκαστικές αλλαγές, του Ρατς και του Πιντιλί. Είναι τεράστια η καταπόνηση των παικτών που καλούνται να παίξουν δύο ματς σε τρεις ημέρες γι΄αυτό προσπαθήσαμε να φρεσκάρουμε την ενδεκάδα. Στο ημίχρονο είπα στους παίκτες μου να μην υποκύψουν στην κούραση για να πάρουμε το αποτέλεσμα που θέλαμε, όμως χρειαζόμασταν εκείνο το δεύτερο γκολ για να το πετύχουμε. Οσο για τους αντιπάλους μας, πάντα έλεγα ότι η Ελβετία δείχνει πολύ καλά δείγματα γραφής».

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ