Αφεντικό η Γερμανία

Εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε η Γερμανία που επικράτησε άνετα 3-0 της Ολλανδίας. Νέα νίκη για Αγγλία (1-0) απέναντι στην Σουηδία.

Μπορεί να αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα ντέρμπι της Ευρώπης, ωστόσο η Γερμανία δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να επικρατήσει της Ολλανδίας με το πολύ άνετο 3-0.

Τα «πάντσερ» έκαναν εντυπωσιακή εμφάνιση και διέλυσαν με 3-0 τους «οράνιε». Με την συμπλήρωση 15 λεπτών στην αναμέτρηση ο Μέλερ άνοιξε το σκορ, με τον Κλόζε δέκα λεπτά αργότερα να κάνει το 2-0. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Οζίλ στο 66’.

Από τα άλλα παιχνίδια η Αγγλία επικράτησε εκ νέου στην φιλική της αναμέτρηση με 1-0 της Σουηδίας. Σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Ντάνιελ Μαϊστόροβιτς με αυτογκόλ στο 22’.

Η Ιταλία δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στα θετικά της αποτελέσματα καθώς στο «Ολίμπικο» γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Ουρουγουάη. Ο Φερνάντεζ μόλις στο 3’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με την «αλμπισελέστε» να μένει με δέκα παίκτες στο 81’ μετά την αποβολή του Αλβάρο Περέιρα.

Η διοργανώτρια Πολωνία, επέστρεψε στις επιτυχίες, επικρατώντας 2-1 της Ουγγαρίας. Ο Μπρόζεκ στο 37’ έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, με τον Πρίσκιν να φέρνει την αναμέτρηση στα ίσια στο 78’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με αυτογκόλ του Βάντσακ στο 87’.

Η Γαλλία δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του γειτονικού Βελγίου και έμεινε στην «λευκή» ισοπαλία δείχνοντας και πάλι ότι έχει πρόβλημα στην επιθετική γραμμή της ομάδας.

Τρία λεπτά χρειάστηκε η Δανία για να καταφέρει να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ απέναντι στην Φινλανδία στο Σκανδιναβικό ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με τέρμα του Ερεμένκο στο 18’, αλλά στην επανάληψη αρχικά ο Άγκερ (57’) ισοφάρισε, με τον Μπέντνερ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα δύο λεπτά αργότερα.

Εύκολο έργο είχε η Ελβετία απέναντι στο Λουξεμβούργο, όπου χωρίς να κάνει καλή εμφάνιση επικράτησε με 1-0 με τέρμα του Σάκα μόλις στο 9’. Η Ουκρανία έκανε για ακόμα μία φορά καλή εμφάνιση και επικράτησε 2-1 της Αυστρίας.

Ο Μιλέφσκι στο 18’ έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με τον Κούτσερ να ισοφαρίζει στο 71’ με αυτογκόλ. Δέκα λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής αποβλήθηκε, ωστόσο ο Ντέβιτς στις καθυστερήσεις έδωσε τη νίκη με 2-1 στους Ουκρανούς.

Νωρίτερα η Σλοβενία, ηττήθηκε με 3-2 από τις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής. Ο Μπαντλέ στο 9’ έβαλε τους Αμερικάνους μπροστά στο σκορ, με τον Ματάβζ να ισοφαρίζει στο 26’. Προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τα τέρματα των Ντέμπσεϊ (41’) και Άλτιντορ (43’) έδωσαν ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του Γιούργκεν Κλίνσμαν. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Ματάβζ στο 61’.

Στέφανος Τσιτσιπάς: Με «καταιγιστικό» τρόπο στα προημιτελικά της Ρώμης - Έχασε μόλις τρία games!
Super League 2: Ισοπαλία… θρίλερ στο ΠΑΟΚ Β’ - Ηρακλής | Η βαθμολογία
Άρσεναλ: Επικό fail οπαδών της - Πήγαν σε ξενοδοχείο να ενοχλήσουν τη Σίτι αλλά έλειπε η αποστολή
Τελικός Conference League, Ολυμπιακός – Φιορεντίνα: «Αν σκοράρω δεν θα πανηγυρίσω», είπε ο Γιόβετιτς