Conference League: Τον πρώτο λόγο Μόστα και Ποντγκόριτσα

Conference League: Προβάρισμα για την πρόκριση από τον 1ο προκριματικό απέκτησαν οι Μόστα και Ποντγκόριτσα μετά τις νίκες τους επί των Σπαρτάκ Τρνάβα και Λάτσι.

Με τρία παιχνίδια άρχισε η δράση στον πρώτο προκριματικό γύρο της νεοσύστατης διοργάνωση της UEFA, την στιγμή που το κυρίως… μενού θα λάβει χώρα την Πέμπτη (08/07).

Στην Μάλτα, η Μόστα κατάφερε να πάρει τη νίκη και να κάνει το πρώτο… βήμα, αν και είδε την Σπαρτάκ Τρνάβα να κάνει μία τρομερή αντεπίθεση, χωρίς να την ολοκληρώνει.

Στο 23’ ο Εμέμε Έβο άνοιξε το σκορ και τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Φαΐγια με πέναλτι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι στο 35’ έφτασαν στο 3-0 με τον Ενσούμο, αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Τβάρντζικ μείωσε με πέναλτι και 79’ ο Μίκοβιτς διαμόρφωσε το τελικό 3-2 υπέρ της Μόστα, δίνοντας ελπίδες στην Σπαρτάκ.

Στο στάδιο Βικτόρια του Γιβραλτάρ η Μονς Κάλπε κατάφερε να μείνει… ζωντανή, ισοφαρίζοντας 1-1 λίγο πριν το τέλος την Σάντα Κολόμα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ανοίξει το σκορ στο 39’ με τον Πουέρτο Μπέγαρτ, αλλά στο 81’ ο Ερνάντες Ντουράν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Τέλος, στην Ποντγκόριτσα του Μαυροβουνίου, η ομώνυμη ομάδα κατάφερε να πάρει τη νίκη 1-0 επί της Λάτσι από την Αλβανία. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να σκοράρουν στο 57’ με το εύστοχο πέναλτι του Βούγιοβιτς.