Champions League: Με «κέρβερο» Βλαχοδήμο στους ομίλους η Μπενφίκα - Όλα τα αποτελέσματα (videos)

Ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος σταμάτησε τους παίκτες της Αϊντχόφεν και η Μπενφίκα πήρε την πρόκριση (0-0 στη ρεβάνς και 1-2 στο πρώτο ματς) στους ομίλους του Champions League

Μετά από έναν χρόνο απουσίας από τους ομίλους του Champions League η Μπενφίκα επέστρεψε σε αυτούς, με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο να βάζει τη «σφραγίδα» του καθώς κατέβασε τα «ρολά» στους παίκτες της Αϊντχόφεν, με τους Πορτογάλους να παίρνουν το 0-0 στην έδρα των Ολλανδών και σε συνδυασμό με το 2-1 που είχαν κερδίσει στο «σπίτι» τους πήραν αυτό που ήθελαν.

Οι Ολλανδοί είχαν το πάνω χέρι στο ματς μετά και την ανοήτη αποβολή του Λούκας Βερίσιμο στο 32ο λεπτό που άφησε με δέκα παίκτες τους Πορτογάλους. Αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας το πήρε πάνω του και με τις σημαντικές αποκρούσεις του έστειλε την Μπενφίκα στους ομίλους του Champions League.

Εκεί θα βρίσκεται και η Γιανγκ Μπόις που επικράτησε 3-2 της Φερεντσβάρος (με το ίδιο σκορ είχε νικήσει και στο πρώτο ματς) και έκλεισε το εισιτήριο της για την κλήρωση της Πέμπτης.

Ο Ζέσινγκερ έδωσε το προβάδισμα στους Ελβετούς στο 5ο λεπτό, για να κάνουν την ανατροπή οι Ούγγροι με τα γκολ των Ουίνγκο (18΄) και Μάε (27΄). Ο Φάσναχτ ισοφάρισε στο 56ο λεπτό σε 2-2, με την Φερεντσβάρος να μένει με παίκτης λιγότερο στο 64΄μετά την αποβολή του Λαϊντούνί.

Οι Ελβετοί κέρδισαν πέναλτι, το οποίο έχασε στο 72΄ο Σιμπάτσό. Ωστόσο ο Μπαμπιμπί έκανε το 3-2 στο 90+3΄σφραγίζοντας την πρόκριση στους ομίλους.

Τέλος το παρών στους ομίλους θα δώσει και η Μάλμε του Μίρκο Αντόνιο Τσόλακ (αγωνίζεται ως δανεικός από τον ΠΑΟΚ στη σουηδική ομάδα) παρά την ήττα (2-1) στην έδρα της Λουντογκόρετς.

Η βουλγάρικη ομάδα πέτυχε τα δύο γκολ που έψαχνε (είχε ηττηθεί με 2-0 στην Σουηδία) με τους Νεντιάλκοφ (10’) και Σωτηρίου (60’ πεν.), ωστόσο ένα εκπληκτικό φάουλ του Μπιρμάντσεβιτς (42’) τους εκτέλεσε και έδωσε στην Μάλμε την πρόκριση.

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ