Champions League: Ξανά 2-0 και εύκολη πρόκριση για Λίβερπουλ! (Videos+Photos)

Champions League: Με το ίδιο σκορ επικράτησε και στο δεύτερο ματς η Λίβερπουλ της Λειψίας (2-0), άνετη πρόκριση στους «8» για την ομάδα του Κλοπ-Μπήκε αλλαγή κι έχασε ευκαιρία ο Τσιμίκας!

Η Βουδαπέστη αποδείχθηκε ιδιαίτερα φιλόξενη για τη Λίβερπουλ! Στην πόλη της Ουγγαρίας διεξήχθησαν και τα δύο ματς με τη Ρεντ Μπουλ Λειψία για τους «16» του Champions League. Και οι «reds» προκρίθηκαν με άνεση και δύο νίκες με σκορ 2-0!

Στο «Φέρεντς Πούσκας» το σκορ του πρώτου αγώνα δεν επέτρεπε να υπάρχουν σκοπιμότητες. Η Λειψία δεν κλείστηκε, η Λίβερπουλ έτσι κι αλλιώς δεν είναι ομάδα της σκοπιμότητας, αλλά ακόμη κι έτσι στο πρώτο 45λεπτο οι δύο ομάδες δεν παρουσίασαν καλό θέαμα.

Οι Άγγλοι ήταν καλύτεροι και είχαν δύο εξαιρετικές ευκαιρίες για να σκοράρουν, που όμως δεν τις εκμεταλλεύτηκαν οι Σαλάχ και Ντιόγκο Ζότα. Ο Γκούλασι ήταν εξαιρετικός και κράτησε το μηδέν. Απ’ την άλλη ο Άλισον μία φορά χρειάστηκε να επέμβει καθώς οι Γερμανοί δεν δημιούργησαν όσο θα ήθελαν τουλάχιστον, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο μέρος οι αλλαγές που έκανε ο Νάγκελσμαν έδωσαν ώθηση στη Λειψία για να πιέσει. Και το έκαναν οι φιλοξενούμενοι, με αποκορύφωμα το δοκάρι που είχαν στο 65’ με τον Σόρλοθ μετά από σέντρα του Χουάνγκ! Το 0-0 όμως παρέμενε παρά τις προσπάθειες των Γερμανών.

Το δοκάρι των φιλοξενούμενων, ουσιαστικά αφύπνισε τη Λίβερπουλ! Που μέσα σε τέσσερα λεπτά πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων!

Στο 70’ ο Σαλάχ με ωραίο σουτ μετά από πάσα του Ντιόγκο Ζότα, άνοιξε το σκορ για τους Άγγλους! Αυτό το τέρμα ουσιαστικά έβαλε τέλος στις όποιες αμφιβολίες υπήρχαν, καθώς ένα γκολ της Λειψίας θα μετέτρεπε το ματς σε… ροντέο!

Τέσσερα λεπτά μετά, ήταν η σειρά του Μανέ. Με ωραίο συνδυασμό των τυπικά γηπεδούχων, με συμμετοχή των Κεϊτά, Ορίγκι και τελικά τον Σενεγαλέζο να διαμορφώνει το 2-0!

Στο 90ο λεπτό ο Κώστας Τσιμίκας πέρασε στο ματς παίρνοντας τη θέση του Ρόμπερτσον. Ο Έλληνας άσος αγωνίστηκε για τις καθυστερήσεις του ματς και παραλίγο να σκοράρει! Μετά από κόρνερ του Αλεξάντερ-Άρνολντ η μπάλα έφτασε στον Τσιμίκα που σούταρε με την μπάλα να φεύγει άουτ! Τελικά δεν άλλαξε κάτι και το 2-0 «σφράγισε» την πρόκριση των Άγγλων με συνολικό σκορ 4-0!

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Γ. Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φίλιπς, Καμπάκ, Ρόμπερτσον (90’ Τσιμίκας), Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ (82’ Μίλνερ), Τιάγκο (72’ Κεϊτά), Μανέ (90’ Τσάμπερλεϊν), Σαλάχ, Ντιόγκο Ζότα (71’ Ορίγκι)

ΡΕΝΤ ΜΠΟΥΛ ΛΕΙΨΙΑ (Τ. Νάγκελσμαν): Γκούλασι, Άνταμς, Μουκιέλε, Ουπαμεκανό, Κλόστερμαν, Ενκουκού, Σάμπιτζερ, Καμπλ (46’ Σέρλοθ), Όλμο (72’ Χαϊνταρά), Φόρσμπεργκ (60’ Κλάιφερτ), Πόουλσεν (60’ Χουάνγκ)

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ