Ο λόγος που ο Τερ Στέγκεν δεν πανηγύρισε το δεύτερο γκολ του Μέσι (vid)

Το ρολόι του Καμπ Νου σημαδεύει το 20ο λεπτό, ο Μέσι γίνεται κάτοχος της μπάλας μεσαίας γραμμής και περιοχής της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ διανύει λίγα μέτρα και από το ημικύκλιο αποφασίσει να δοκιμάσει το δεξί του πόδι.

Το σουτ δεν είναι τόσο δυνατό ούτε τόσο καλοζυγισμένο όπως αυτό με το θανατηφόρο αριστερό του που τέσσερα λεπτά νωρίτερα που είχε δώσει στην Μπαρτσελόνα το προβάδισμα.

Φαινομενικά μοιάζει εύκολη υπόθεση για έναν τερματοφύλακα της κλάσης του Ντε Χέα, όμως ο για πολλούς κορυφαίος πορτιέρο του κόσμου κάνει το κορυφαίο λάθος της καριέρας του. Ο κίπερ της Μάντσεστερ πέφτει να καπακώσει την μπάλα αλλά του γλιστράει μέσα από τα χέρια και ουσιαστικά εκμηδενίζει τις ελάχιστες ελπίδες της ομάδας του να πάρει κάτι καλό από το ματς.

Το Καμπ Νου παίρνει φωτιά, όλοι οι μπλαουγκράνα πανηγυρίζουν έξαλα. Όλοι εκτός από τον Τερ Στέγκεν που απλά πίνει νερό. Ο Γερμανός πορτιέρο της Μπαρτσελόνα θέλει να χαρεί αλλά δεν μπορεί.

Ο ίδιος μίλησε για τα αντίρροπα συναισθήματα που ένιωσε στη φάση του 20ου λεπτού: «Παίζω στην ίδια θέση και μοιράζομαι τον πόνο του» ανέφερε σα να ήθελε να δικαιολογηθεί ο Γερμανός που αποκάλυψε ότι πήγε και βρήκε τον Ντε Χέα μετά το ματς για να του μιλήσει: «Του είπα: ‘Είμαστε όλοι άνθρωποι θα μπορούσε να συμβεί και σε εμένα και στον καθένα.’ Η ζωή συνεχίζεται».

Και δεν είναι ο μόνος στον οποίο συνέβη κάτι τέτοιο. Ο Άλισον της Λίβερπουλ είχε τονίσει κι αυτός σε ανύποπτο χρόνο ότι υπάρχουν γκολ της ομάδας του που δεν πανηγυρίζει. Ποια είναι αυτά; Όσα μπαίνουν από μεγάλα λάθη αντιπάλων πορτιέρο…

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι