Αούστρια – Ζενίτ 4-1: Και όμως… πέρασε (video)

Τη βαριά ήττα με 4-1 γνώρισε η Ζενίτ στην Αυστρία απέναντι στην Αούστρια Βιέννης για να περάσει όμως στην επόμενη φάση του θεσμού.

Τη νίκη που θα της έδινε την πρόκριση στους «16» του Champions League αναζητούσε η Ζενίτ απέναντι στην Αούστρια Βιέννης. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι διασύρθηκε από τους Αυστριακούς με το βαρύ 4-1.

Ακόμα και έτσι όμως, στάθηκε 100 φορές τυχερή που η Πόρτο δεν πήρε το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης την ίδια ώρα. Οι φιλοξενούμενοι, προηγήθηκαν στο 35’ με τέρμα του Κερζάκοφ.

Η ισοφάριση, ήρθε στο 44’ από τον Χόσινερ. Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι γηπεδούχοι με δύο γρήγορα τέρματα των Γιουν (48’) και Χόσινερ (51’) έκαναν το 3-1 για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις από τον Κίεναστ.

ΑΟΥΣΤΡΙΑ ΒΙΕΝΝΗΣ: Λίντνερ, Ρογκούλι, Όρτλεχνερ, Σάτνερ, Μάντερ, Ντιλαβέρ, Χόλαντ, Γιουν (83' Κίεναστ), Στάνκοβιτς (68' Σίμκοβιτς), Μουργκ (60' Ρόγιερ), Χόσινερ.
ΖΕΝΙΤ: Λοντίγκιν, Ανσάλντι (83' Σμολνίκοφ), Χουμπότσαν, Λόμπερτς, Κρισίτο, Σιρόκοφ, Ζιριανόφ (63' Αρσάβιν), Βίτσελ, Κερζάκοφ, Χουλκ, Φαϊζούλιν (83'Μπιστρόφ).

Super League: Πρωτάθλημα… μέσης ταχύτητας
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε ΠΑΟΚ - Μπριζ, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός και Στέφανο Τσιτσιπά
Ραντεβού με την ιστορία έχουν ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα και ο Ολυμπιακός στην Πόλη!
Elite League: Νίκες για Μίλωνα, Ηρακλή και Ψυχικό