Ολυμπιακοί Αγώνες: Στην 36η θέση ο Παπαμιχαήλ - «Χρυσός» ο Τόμαλα στα 50 χλμ βάδην (video)

Ολυμπιακοί Αγώνες: Την 36η θέση της τελικής κατάταξης των 50 χιλιομέτρων βάδην ανδρών κατέκτησε ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ολοκλήρωσε τον αγώνα του με χρόνο 4:12:49 στην τρίτη του παρουσία σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Το 2012 στο Λονδίνο είχε τερματίσει 22ος και το 2016 στο Ρίο της Βραζιλιάς είχε πάρει την 28η θέση.

Από εκεί και πέρα, ο Ντάβιντ Τόμαλα θριάμβευσε και χάρισε το 4ο χρυσό μετάλλιο στην Πολωνία στους Αγώνες του Τόκιο, καθώς έκοψε πρώτος το νήμα μετά 3 ώρες, 50 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα. Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Γερμανός Τζόναθαν Χίλμπερτ με επίδοση 3:50:44, ενώ τρίτος ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Καναδός Έβαν Ντάνφι, ο οποίος κατάφερε στα τελευταία μέτρα να καλύψει την απόστασή του από τον Ισπανό Μαρκ Τουρ και να φτάσει στο χάλκινο μετάλλιο με 3:50:59.

Ο Τόμαλα είχε πολύ σταθερό ρυθμό από τα πρώτα χιλιόμετρα, πήρε απόσταση ασφαλείας από τους υπόλοιπους αθλητές και τερμάτισε 36 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Χίλμπερτ.

Από τις πιο «δυνατές» στιγμές στον αγώνα των 50 χιλιομέτρων βάδην, ήταν δίχως άλλο εγκατάλειψη του 43χρονου σπουδαίου Γάλλου Γιοάν Ντινίζ, κατόχου του Παγκοσμίου Ρεκόρ με 3:32.33 (επίδοση που σημείωσε τον Αύγουστο του 2014 στη Ζυρίχη), ο οποίος δεν άντεξε να βγάλει τον τελευταίο αγώνα της καριέρας του. Αντιμετώπισε καθ’ όλη τη διάρκεια της κούρσας πολύ έντονες στομαχικές διαταραχές και στο 28ο χιλιόμετρο εγκατέλειψε.

36.Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (Ελλάδα) 4:12:49

Ανοιχτό γάμο στην Πύλο κάνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague