Ολυμπιακοί Αγώνες: Το Μεξικό ισοπέδωσε τη Γαλλία με τεσσάρα!

Ολυμπιακοί Αγώνες: Το Μεξικό ξεκίνησε στη διοργάνωση με το εμφατικό 4-1 επί της Γαλλίας.

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Τόκιο ξεκίνησαν με το ποδόσφαιρο και το Μεξικό ήταν εντυπωσιακό.

Σημείωσε εμφατική νίκη με 4-1 επί της Γαλλίας, στην πρεμιέρα του ανδρικού τουρνουά ποδοσφαίρου των Ολυμπιακών Αγώνων. Η αναμέτρηση ήταν στο πλαίσιο του 1ου ομίλου και όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο β΄ ημίχρονο.

Οι «αζτέκοι» προηγήθηκαν 2-0 με τους Βέγκα (47΄) και Κόρντοβα (55΄), ο Ζινιάκ με πέναλτι μείωσε στο 69΄ για τους «τρικολόρ», αλλά τα τέρματα των Αντούνα (80΄) και Αγκίρε (90+1΄) έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Μεξικανών, που ξεκίνησαν ιδανικά και ονειρεύονται επανάληψη του «χρυσού» θριάμβου του 2012 στο Λονδίνο.

Χάρη σε ένα γκολ του Κρις Γουντ στο 76ο λεπτό, η Νέα Ζηλανδία επικράτησε 1-0 της Νότιας Κορέας στην πόλη Κασίμα, για τον 2ο όμιλο του Ολυμπιακού τουρνουά ποδοσφαίρου ανδρών. Η ασιατική ομάδα ήταν το λογικό φαβορί της αναμέτρησης, αλλά σπατάλησε πολλές ευκαιρίες και εντέλει γνώρισε μία ήττα που μπορεί να αποδειχθεί καταδικαστική, στην προσπάθειά της να προκριθεί στους «8» της διοργάνωσης.

Το μεγάλο αστέρι της Ολυμπιακής ομάδας ποδοσφαίρου της Ακτής Ελεφαντοστού, ο Φρανκ Κεσιέ, χάρισε στο αφρικανικό συγκρότημα μία δύσκολη νίκη με 2-1 επί της Σαουδικής Αραβίας, στην πρεμιέρα του 4ου ομίλου του Ολυμπιακού τουρνουά ανδρών, στη Γιοκοχάμα. Ο άσος της Μίλαν πέτυχε στο 66΄ το νικητήριο γκολ της αναμέτρησης, στην οποία η Ακτή Ελεφαντοστού είχε προηγηθεί με αυτογκόλ του Αλ-Αμρί στο 39΄, αλλά ισοφαρίστηκε πέντε λεπτά αργότερα (44΄) από τον Αλ-Νταουσαρί.

Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ