Ολυμπιακοί Αγώνες 2012: Το «γαλανόλευκο» μενού της δεύτερης μέρας
SHARE

Ολυμπιακοί Αγώνες 2012: Το «γαλανόλευκο» μενού της δεύτερης μέρας

Το πρώτο… πιάτο στο Λονδίνο σερβιρίστηκε, ωστόσο ήταν μόνο το ορεκτικό, καθώς το μενού της δεύτερης ημέρας των Ολυμπιακών Αγώνων, την Κυριακή (29/7), συμπεριλαμβάνει 24 αγωνίσματα πλούσια σε ελληνικές συμμετοχές!

Πόλο, κωπηλασία, κολύμβηση, ενόργανη, κανόε καγιάκ σλάλομ, σκοποβολή, επιτραπέζια αντισφαίριση και ιστιοπλοΐα μαγνητίζουν τα ελληνικά βλέμματα, με το χρυσό δίδυμο της κωπηλασίας Τσιάβου-Γιαζιτζίδου να κάνει πρεμιέρα, όπως και η Εθνική πόλο των ανδρών.

Μία από τις μεγαλύτερες ελπίδες της χώρας μας για… βάθρο, το δίδυμο της Αλεξάνδρας Τσιάβου και της Χριστίνας Γιαζιτζίδου (τρεις φορές πρωταθλήτριες κόσμου στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών της κωπηλασίας) ρίχνεται στο… νερό, στο Ιτον Ντόρνεϊ, στις 12:50 για τη δεύτερη προκριματική σειρά, κόντρα στα πληρώματα της Ολλανδίας, της Αυστραλίας, της Βραζιλίας, των ΗΠΑ και του Καναδά. Τα δύο πρώτα παίρνουν την απευθείας πρόκριση στους ημιτελικούς της Πέμπτης (2/8), ενώ τα υπόλοιπα οδηγούνται στα ρεπεσάζ της Τρίτης.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών, οι Λευτέρης Κόνσολας και Παναγιώτης Μαγδάνης μπαίνουν στη «μάχη» από την τρίτη σειρά, στις 13:30, μαζί με τις βάρκες της Δανίας, της Ουγγαρίας, της Κούβας και της Νορβηγίας, στοχεύοντας επίσης στην απευθείας πρόκριση για τα ημιτελικά της Πέμπτης.

Νωρίτερα το μεσημέρι (12:00) πέφτει στα… βαθιά και η μόνη εκπρόσωπος της χώρας μας σε ομαδικό άθλημα, η Εθνική υδατοσφαίρισης των ανδρών, η οποία αντιμετωπίζει στη «Γουότερ Πόλο Αρίνα», την πανίσχυρη Κροατία, στο πλαίσιο του Α΄ ομίλου.

Ένας ακόμα πρωταθλητής μας που θα… βραχεί την Κυριακή, δεν είναι άλλος από τον Άρη Γρηγοριάδη, ο οποίος στις 13:15 αγωνίζεται στην 5η προκριματική σειρά (6η διαδρομή) των 100μ. ύπτιο. Ο Έλληνας κολυμβητής, με την 11η επίδοση ανάμεσα στους συμμετέχοντες, στοχεύει μόνο την πρόκριση στους βραδινούς ημιτελικούς (22:28), όπου θα διεκδικήσει την είσοδό του σε έναν ακόμα τελικό.

Για τις 11:30 είναι προγραμματισμένος ο προκριματικός γυναικών της ενόργανης γυμναστικής, στη «Νορθ Γκρίνουιτς Αρίνα», όπου συμμετέχει η Βάσω Μιλλούση. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια θα αγωνιστεί στο πρώτο από τα συνολικά πέντε γκρουπ, διεκδικώντας μία θέση στον τελικό του σύνθετου ατομικού, που θα διεξαχθεί την Πέμπτη, ενώ αναμένεται να εκτελέσει ένα αρκετά απαιτητικό πρόγραμμα και στη δοκό, όπου συγκεντρώνει αρκετές ελπίδες πρόκρισης στον τελικό της 7ης Αυγούστου.

Την πρόκριση αρχικά στον ημιτελικό της Τρίτης (31/7) και στη συνέχεια στον τελικό, θα διεκδικήσει και ο Χρήστος Τσακμάκης, ο οποίος συμμετέχει στον προκριματικό του C1 στο κάνοε/καγιάκ σλάλομ, που θα διεξαχθεί στο «Lee Valley White Water Centre». Ο Έλληνας πρωταθλητής, έβδομος Ολυμπιονίκης στο Πεκίνο, θα πραγματοποιήσει την πρώτη του κούρσα στις 15:51 και τη δεύτερη στις 18:08.

Παράλληλα, η Αθηνά Δούκα παίρνει μέρος, στις 11:00, στον προκριματικό των 10μ. αεροβόλου πιστολιού (ο τελικός θα διεξαχθεί στις 13:45 στη «Royal Artillery Barracks»), ενώ στον δεύτερο γύρο του απλού ανδρών στο πινγκ πονγκ αγωνίζονται οι Καλλίνικος Κρεάνγκα (15:30) και Παναγιώτης Γκιώνης (17:30).

Στο Γουέιμουθ τέλος, το δικό τους πρώτο ραντεβού στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου έχουν (στις 14:00) οι Γιάννης Μιττάκης στην κατηγορία Finn της ιστιοπλοΐας, καθώς και οι Αιμίλιος Παπαθανασίου, Αντώνης Τσότρας στα Star.

Και στις δύο κλάσεις είναι προγραμματισμένες δύο ιστιοδρομίες.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της Κυριακής 29/07:

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ - Lord's Cricket Ground

11:00 Ομαδικό Γυναικών (φάση «16»)
17:00 Ομαδικό Γυναικών (προημιτελικοί)
18:40 Ομαδικό Γυναικών (ημιτελικοί)
19:33 Ομαδικό Γυναικών («μικρός τελικός»)
20:01 Ομαδικό Γυναικών (τελικός)

ΜΠΑΝΤΜΙΝΤΟΝ - Wembley Arena

10:30 Μονό Ανδρών (φάση ομίλων)
14:30 Μονό Ανδρών (φάση ομίλων)
20:30 Μονό Ανδρών (φάση ομίλων)
10:30 Διπλό Ανδρών (φάση ομίλων)
14:30 Διπλό Ανδρών (φάση ομίλων)
20:30 Διπλό Ανδρών (φάση ομίλων)
10:30 Μονό Γυναικών (φάση ομίλων)
14:30 Μονό Γυναικών (φάση ομίλων)
20:30 Μονό Γυναικών (φάση ομίλων)
10:30 Διπλό Γυναικών (φάση ομίλων)
14:30 Διπλό Γυναικών (φάση ομίλων)
20:30 Διπλό Γυναικών (φάση ομίλων)
10:30 Μεικτό Διπλό (φάση ομίλων)
14:30 Μεικτό Διπλό (φάση ομίλων)
20:30 Μεικτό Διπλό (φάση ομίλων)

ΜΠΑΣΚΕΤ (Άνδρες)- Olympic Park – Basketball Arena: Φάση ομίλων και Προημιτελικοί Γυναικών & North Greenwich Arena: Προημιτελικοί Ανδρών, όλοι οι ημιτελικοί και οι τελικοί

11:00 Νιγηρία-Τυνησία (Α΄ όμιλος, 1η ημέρα)
13:15 Βραζιλία-Αυστραλία (Β΄ όμιλος, 1η ημέρα)
16:30 ΗΠΑ-Γαλλία (Α΄ όμιλος, 1η ημέρα)
18:45 Ισπανία-Κίνα (Β΄ όμιλος, 1η ημέρα)
22:00 Ρωσία-Μ. Βρετανία (Β΄ όμιλος, 1η ημέρα)
00:15 Αργεντινή-Λιθουανία (Α΄ όμιλος, 1η ημέρα)

ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ - Horse Guards Parade

11:00 Προκριματικά Ανδρών
11:00 Προκριματικά Γυναικών
16:30 Προκριματικά Ανδρών
16:30 Προκριματικά Γυναικών
22:00 Προκριματικά Ανδρών
22:00 Προκριματικά Γυναικών

ΠΥΓΜΑΧΙΑ - ExCeL

15:30 60 κιλά Ανδρών (φάση «32»)
17:00 69 κιλά Ανδρών (φάση «32»)
22:30 60 κιλά Ανδρών (φάση «32»)
00:00 69 κιλά Ανδρών (φάση «32»)

ΚΑΝΟΕ ΣΛΑΛΟΜ - Lee Valley White Water Centre

15:30 C1 Ανδρών (προκριματικά)
16:24 K1 Ανδρών (προκριματικά)

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ - The Mall: Αγώνας Δρόμου & Hampton Court Palace: Ατομική Χρονομέτρηση

14:00 Αγώνας δρόμου Γυναικών (τελικός)

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ - Olympic Park – Aquatics Centre

17:00 3μ. συγχρονισμένες Γυναικών (τελικός)

ΙΠΠΑΣΙΑ - Greenwich Park

12:00 Ατομικό ιππικού τριάθλου (ιππική δεξιοτεχνία, 2η ημέρα)
12:00 Ομαδικό ιππικού τριάθλου (ιππική δεξιοτεχνία, 2η ημέρα)

ΞΙΦΑΣΚΙΑ - ExCeL

12:30 Σπάθη Ανδρών - Ατομικό (φάση «64»)
13:30 Σπάθη Ανδρών - Ατομικό (φάση «32»)
15:10 Σπάθη Ανδρών - Ατομικό (φάση «16»)
16:10 Σπάθη Ανδρών - Ατομικό (προημιτελικοί)
20:00 Σπάθη Ανδρών - Ατομικό (ημιτελικοί)
20:50 Σπάθη Ανδρών - Ατομικό («μικρός τελικός»)
21:10 Σπάθη Ανδρών - Ατομικό (τελικός)

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Άνδρες)

14:00 Μάντσεστερ, «Ολντ Τράφορντ» Αίγυπτος-Νέα Ζηλανδία (Γ΄ όμιλος, 2η ημέρα)
16:30 Κόβεντρι, «Σίτι οβ Κόβεντρι» Μεξικό-Γκαμπόν (Β΄ όμιλος. 2η ημέρα)
17:00 Μάντσεστερ, «Ολντ Τράφορντ» Βραζιλία-Λευκορωσία (Γ΄ όμιλος, 2η ημέρα)
19:00 Λονδίνο, «Γουέμπλεϊ» Σενεγάλη-Ουρουγουάη (Α΄ όμιλος, 2η ημέρα)
19:00 Νιούκαστλ, «Σεντ Τζέιμς Παρκ» Ιαπωνία-Μαρόκο (Δ΄ όμιλος, 2η ημέρα)
19:15 Κόβεντρι, «Σίτι οβ Κόβεντρι» Νότια Κορέα-Ελβετία (Β΄ όμιλος, 2η ημέρα)
21:45 Νιούκαστλ, «Σεντ Τζέιμς Παρκ» Ισπανία-Ονδούρα (Δ΄ όμιλος, 2η ημέρα)
21:45 Λονδίνο, «Γουέμπλεϊ» Βρετανία-Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα (Α΄ όμιλος, 2η ημέρα)

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ - North Greenwich Arena

11:30 Προκριματικοί Γυναικών
13:15 Προκριματικοί Γυναικών
16:45 Προκριματικοί Γυναικών
18:30 Προκριματικοί Γυναικών
22:00 Προκριματικοί Γυναικών

ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Άνδρες)- Olympic Park – Copper Box: Φάση ομίλων και Προημιτελικοί Γυναικών & Olympic Park – Basketball Arena: Προημιτελικοί Ανδρών, όλοι οι ημιτελικοί και οι τελικοί

11:30 Ισλανδία-Αργεντινή (Α΄ όμιλος, 1η ημέρα)
13:15 Κροατία-Νότια Κορέα (Β΄ όμιλος, 1η ημέρα)
16:30 Σουηδία-Τυνησία (Α΄ όμιλος, 1η ημέρα)
18:15 Ισπανία-Σερβία (Β΄ όμιλος, 1η ημέρα)
21:30 Γαλλία-Μ. Βρετανία (Α΄ όμιλος, 1η ημέρα)
23:15 Ουγγαρία-Δανία (Β΄ όμιλος, 1η ημέρα)

ΧΟΚΕΪ (Γυναίκες)- Olympic Park – Riverbank Arena

10:30 Νέα Ζηλανδία-Αυστραλία (Β΄ όμιλος, 1η ημέρα)
12:45 Ολλανδία-Βέλγιο (Α΄ όμιλος, 1η ημέρα)
15:45 Κίνα-Νότια Κορέα (Α΄ όμιλος, 1η ημέρα)
18:00 Αργεντινή-Νότια Αφρική (Β΄ όμιλος, 1η ημέρα)
21:00 Μ. Βρετανία-Ιαπωνία (Α΄ όμιλος, 1η ημέρα)
23:15 Γερμανία-ΗΠΑ (Β΄ όμιλος, 1η ημέρα)

ΤΖΟΥΝΤΟ - ExCeL

11:30 -66 κιλά Ανδρών (φάσεις «64», «32», «16» και προημιτελικοί)
11:30 -52 κιλά Γυναικών (φάσεις «64», «32», «16» και προημιτελικοί)
16:00 -66 κιλά Ανδρών (ημιτελικοί και αγώνες για το χάλκινο μετάλλιο)
16:00 -52 κιλά Γυναικών (ημιτελικοί και αγώνες για το χάλκινο μετάλλιο)
18:00 -52 κιλά Γυναικών (τελικός)
18:10 -66 κιλά Ανδρών (τελικός)

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ - Eton Dorney, Buckinghamshire

11:30 Διπλό σκιφ Ανδρών (ρεπεσάζ)
11:40 Ελαφρά τετράκωπος Ανδρών (ρεπεσάζ)
11:50 Απλό σκιφ Ανδρών (ρεπεσάζ)
12:10 Απλό σκιφ Γυναικών (ρεπεσάζ)
12:20 Διπλό σκιφ ελαφρών βαρών Γυναικών (προκριματικά)
12:50 Διπλό σκιφ ελαφρών βαρών Ανδρών (προκριματικά)
13:30 Οκτάκωπος Γυναικών (προκριματικά)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ - Weymouth and Portland, Dorset

14:00 Finn Ανδρών (ιστιοδρομίες 1 & 2)
14:00 Star Ανδρών (ιστιοδρομίες 1 & 2)
14:00 Elliott 6μ. Γυναικών (όλοι εναντίον όλων)

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ - Royal Artillery Barracks

11:00 10μ. αεροβόλο πιστόλι Γυναικών (προκριματικά)
11:00 Σκιτ Γυναικών (προκριματικά)
13:45 10μ. αεροβόλο πιστόλι Γυναικών (τελικός)
16:00 Σκιτ Γυναικών (τελικός)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ - Olympic Park – Aquatics Centre: Κολύμβηση & Hyde Park: Κολύμβηση ανοιχτής θάλασσας

12:00 100μ. ύπτιο Γυναικών (προκριματικά)
12:24 200μ. ελεύθερο Ανδρών (προκριματικά)
13:13 100μ. πρόσθιο Γυναικών (προκριματικά)
14:10 400μ. ελεύθερο Γυναικών (προκριματικά)
14:41 4Χ100μ. ελεύθερο Ανδρών (προκριματικά)
13:38 100μ. ύπτιο Ανδρών (προκριματικά)
21:30 100μ. πεταλούδα Γυναικών (τελικός)
21:36 200μ. ελεύθερο Ανδρών (ημιτελικοί)
21:47 100μ. πρόσθιο Γυναικών (ημιτελικοί)
22:07 100μ. πρόσθιο Ανδρών (τελικός)
22:13 400μ. ελεύθερο Γυναικών (τελικός)
22:24 100μ. ύπτιο Ανδρών (ημιτελικοί)
22:45 100μ. ύπτιο Γυναικών (ημιτελικοί)
22:55 4Χ100μ. ελεύθερο Ανδρών (τελικός)

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ  - ExCeL

11:00 Μονό Γυναικών (2ος γύρος)
13:00 Μονό Ανδρών (2ος γύρος)
15:30 Μονό Ανδρών (2ος γύρος)
20:00 Μονό Γυναικών (3ος γύρος)

ΤΕΝΙΣ - Wimbledon

13:30 Μονό Ανδρών (1ος γύρος)
13:30 Διπλό Ανδρών (1ος γύρος)
13:30 Μονό Γυναικών (1ος γύρος)
13:30 Διπλό Γυναικών (1ος γύρος)

ΒΟΛΕΪ (Άνδρες) - Earls Court

11:30 Μ. Βρετανία-Βουλγαρία (Α΄ όμιλος, 1η ημέρα)
13:30 Ρωσία-Γερμανία (Β΄ όμιλος, 1η ημέρα)
16:45 Αυστραλία-Αργεντινή (Α΄ όμιλος, 1η ημέρα)
18:45 ΗΠΑ-Σερβία (Β΄ όμιλος, 1η ημέρα)
22:00 Ιταλία-Πολωνία (Α΄ όμιλος, 1η ημέρα)
00:00 Βραζιλία-Τυνησία (Β΄ όμιλος, 1η ημέρα)

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Άνδρες)- Olympic Park – Water Polo Arena

12:00 ΕΛΛΑΔΑ-Κροατία (Α΄ όμιλος, 1η ημέρα)
13:20 Καζακστάν-Ισπανία (Α΄ όμιλος, 1η ημέρα)
16:10 Ιταλία-Αυστραλία (Α΄ όμιλος, 1η ημέρα)
17:30 Ουγγαρία-Σερβία (Β΄ όμιλος, 1η ημέρα)
20:20 Ρουμανία-Μ. Βρετανία (Β΄ όμιλος, 1η ημέρα)
21:40 Μαυροβούνιο-ΗΠΑ (Β΄ όμιλος, 1η ημέρα)

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ - ExCeL

12:00 56 κιλά Ανδρών - Β΄ γκρουπ
14:30 53 κιλά Γυναικών - Β΄ γκρουπ
17:30 53 κιλά Γυναικών - Α΄ γκρουπ
21:00 56 κιλά Ανδρών - Α΄ γκρουπ



Champions League: Ξανά στο κόλπο με Ράσφορντ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (videos)
Champions League: Ξανά στο κόλπο με Ράσφορντ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (videos)
Ατρόμητος: Νέος αναλυτής αγώνων ο Μακρυγιάννης
Ατρόμητος: Νέος αναλυτής αγώνων ο Μακρυγιάννης
Μάλαγα-Λαύριο 86-70: Πάλεψε αλλά λύγισε
Μάλαγα-Λαύριο 86-70: Πάλεψε αλλά λύγισε
Champions League: Ο Λεβαντόφσκι νίκησε τον Βλαχοδήμο με τη βοήθεια του χεριού του (video)
Champions League: Ο Λεβαντόφσκι νίκησε τον Βλαχοδήμο με τη βοήθεια του χεριού του (video)

ΚΙΝΑΛ: Ο Γιώργος Παπανδρέου ανακοίνωσε την υποψηφιότητά του

ΚΙΝΑΛ: Ο Γιώργος Παπανδρέου ανακοίνωσε την υποψηφιότητά του

Δολοφονία στο Αιγάλεω: «Σκότωσε τη μάνα μου» φώναζε ο ένας από τους γιους της (pics+vids)

Δολοφονία στο Αιγάλεω: «Σκότωσε τη μάνα μου» φώναζε ο ένας από τους γιους της (pics+vids)

Δίκη για βιτριόλι: Εν αναμονή της πρότασης του εισαγγελέα

Δίκη για βιτριόλι: Εν αναμονή της πρότασης του εισαγγελέα

Δακτύλιος: Ποια αυτοκίνητα κυκλοφορούν ελεύθερα και ποιοι εξαιρούνται – Όλες οι αλλαγές

Δακτύλιος: Ποια αυτοκίνητα κυκλοφορούν ελεύθερα και ποιοι εξαιρούνται – Όλες οι αλλαγές

Κορονοϊός: Προβληματισμός για την ανοδική πορεία – Όλα τα δεδομένα στο Infographic του Newsbomb.gr

Κορονοϊός: Προβληματισμός για την ανοδική πορεία – Όλα τα δεδομένα στο Infographic του Newsbomb.gr

Γιάννης Αντετοκούνμπο: Αυτός είναι ο τίτλος της ταινίας για τη ζωή του - Κάνει πρεμιέρα το 2022!

Γιάννης Αντετοκούνμπο: Αυτός είναι ο τίτλος της ταινίας για τη ζωή του - Κάνει πρεμιέρα το 2022!

Συνωμοσία βλέπει ο «πρωθυπουργός» του ψευδοκράτους μετά τη διαρροή του ροζ βίντεο

Συνωμοσία βλέπει ο «πρωθυπουργός» του ψευδοκράτους μετά τη διαρροή του ροζ βίντεο

Καιρός - Αρναούτογλου: Βροχές και πτώση θερμοκρασίας - Πώς θα κινηθεί η κακοκαιρία από το Σάββατο

Καιρός - Αρναούτογλου: Βροχές και πτώση θερμοκρασίας - Πώς θα κινηθεί η κακοκαιρία από το Σάββατο