Ελπίδα στην… παράταση

Την πρόκριση στους «οκτώ» του Κυπέλλου Ερασιτεχνών πήρε η Ελπίδα Σαππών, η οποία στην παράταση έκαμψε την αντίσταση με 4-2 (2-2 κ.α.) του Αρη Ακροποτάμου.

Η ομάδα της Θράκης θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση του θεσμού στις 18/5 τον νικητή του αγώνα Ολυμπος Κέρκυρας – Οδυσσέας Κορδελιού.

Το παιχνίδι διεξήχθη υπό συνεχή βροχή και σε βαρύ αγωνιστικό χώρο, όμως αυτό δεν εμπόδισε τις δύο ομάδες να προσφέρουν καλό θέαμα. Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που οι δύο ομάδες έπαιζαν αναγνωριστικά και δεν είχε πολλές φάσεις, το παιχνίδι απέκτησε ενδιαφέρον στο δεύτερο μέρος. Στο 63’ η Ελπίδα άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Κυνηγόπουλου, ύστερα από κόρνερ του Τσέκου. Η απάντηση της ομάδας της Καβάλας ήταν άμεση, με τον Παπαδόπουλο στο 67’ να ισοφαρίζει σε 1-1 με δυνατό σουτ. Μάλιστα ο ίδιος παίκτης δύο λεπτά αργότερα με νέο σουτ έδωσε προβάδισμα στον Αρη με 1-2.

Στο 75’ ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι υπέρ της Ελπίδας σε ανατροπή του Πασχαλίδη, με τον Μυστρίδη να ευστοχεί από την άσπρη βούλα και να ισοφαρίζει σε 2-2, σκορ που διατηρήθηκε ως τη λήξη του 90λεπτου. Στην παράταση η ομάδα από τις Σάππες ήταν πιο αποφασισμένη και με γκολ του Γουνελά στο 107’ με κεφαλιά και του Κυνηγόπουλου στο 109’ διαμόρφωσε το τελικό 4-2 και πήρε την πρόκριση. Στο 119’ ο Σαρηγιαννίδης των γηπεδούχων δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΕΛΠΙΔΑ ΣΑΠΠΩΝ: Παπουτσίδης, Βαλσάμης (77’ Καλαμπόκας), Πασχαλίδης, Ντινιχάκης, Γουνελάς, Τρίχας, Μεμέτ Ερκάν (70’ Λευκοβίτης), Τσέκος, Κυνηγόπουλος, Μιστρίδης, Σαρηγιαννίδης.

ΑΡΗΣ ΑΚΡΟΠΟΤΑΜΟΥ: Βανδουλάκης, Καμπερίδης, Παναγιωτίδης, Φιλίππου, Τσορμπατζής (85’ Τραγαντζόπουλος), Μανάφης, Σαουλίδης, Κυριακίδης (75’ Αντωνιάδης), Σπυρίδης (108’ Σταμπολίδης), Παπαδόπουλος, Μαυρομάτης.