Το σήκωσε η Προσοτσάνη!

Το τέταρτο κύπελλο στην ιστορία της κατέκτησε η Προσοτσάνη κόντρα στους Αμπελόκηπους, σε μία αναμέτρηση που κρίθηκε στην παράταση.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ουζούνη, η Προσοτσάνη αναδείχθηκε νικήτρια ομάδα στον τελικό της Δράμας προσθέτοντας  ακόμα ένα τρόπαιο στη συλλογή της.

Οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά δυνατά στο παιχνίδι με δημιουργία ευκαιριών εκατέρωθεν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με αποκορύφωμα για την ομάδα της Προσοτσάνης, στο 35’ όταν ο Ουζούνης επιχείρησε ένα φαλτσαριστό σουτ μέσα από την περιοχή, το οποίο βρήκε δοκάρι και στην επαναφορά ο Πατένταλης κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 43’ ο Παναγιώτου σημείωσε γκολ για τους Αμπελόκηπους το οποίο όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ από τον πρώτο βοηθό της αναμέτρησης.

Στην επανάληψη οι Αμπελόκηποι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, κυνηγώντας το γκολ με πιο αξιόλογη φάση αυτή στο 70’ όταν ο Λαμπάκης πάσαρε κάθετα στον Παναγιώτου κι αυτός πάνω στην κίνηση έκανε το σουτ το οποίο απέκρουσε εκπληκτικά ο Αβραάμ με τα πόδια, ενώ μερικά λεπτά αργότερα οι παίκτες της Προσοτσάνης ξεκίνησαν αντεπίθεση με το σουτ που έκανε ο Ράπτης έξω από τη μεγάλη περιοχή στο 81’, το οποίο κατέληξε δύσκολα στην αγκαλιά του Μέγγα.

Το σκορ στο στάδιο της Δράμας, άνοιξε στα δύο πρώτα λεπτά της παράτασης έπειτα από κάθετη πάσα του Σαββίδη στον Ουζούνη ο οποίος βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα και έγραψε το 1-0, ενώ τη νίκη την ομάδα της Προσοτσάνης ήρθε να επισφραγίσει ο ίδιος παίκτης στο τελευταίο λεπτό της παράτασης με το ίδιο τρόπο, μόνο που σε αυτή τη φάση ο Μουχτάρης με την κάθετη πάσα που έκανε ήταν ο δημιουργός του δεύτερου τέρματος.

ΑΕ Αμπελοκήπων: Μέγγα, Δεμερτζής, Παραπέρογλου, Ζορμπίδης, Μάλαμας, Παπάς, Λαζαρίδης, Παυλίδης, Λαμπάκης (97' Καρατζίδης), Παναγιώτου, Πολυχρονίδης

Γ.Σ. Προσοτσάνης: Αβραάμ (98' λ.τ. Πιτσακτσής), Γεωργιάδης, Καλαϊτζής, Πατένταλης, Ράπτης, Μουχτάρης, Κερασίδης (88' Σαββίδης  Σ.), Δημητριάδης, Φερφέρης, Ουζούνης, Στεργιάκος (60' Σαμαράς)

Πηγή φωτ. dramagoal.gr

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ