Δόξα Άρτας – Αίολος Καρπενησίου 0-3 πεν. (0-0 παράταση)

Πιο εύστοχοι οι φιλοξενούμενοι στη… ρώσικη ρουλέτα που πανηγύρισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών

Καθώς τα 120 λεπτά του κανονικού αγώνα αλλά και της παράτασης δεν ήταν αρκετά για να… λύσουν τις διαφορές τους η Δόξα Άρτας με τον Αίολο Καρπενησίου, η πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι όπου οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο εύστοχοι. Το ματς θα πρέπει να σημειωθεί πως δεν διεκδίκησε «δάφνες ποιότητας» καθώς οι φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες ήταν ελάχιστες, με τη σημαντικότερη όλων να γίνεται στο 36’ όταν η Δόξα βρέθηκε μια… ανάσα από το γκολ καθώς μετά το πλασέ του Μπασιούκα ο Ηλιάδης πρόλαβε να διώξει λίγο πριν περάσει τη γραμμή η μπάλα που βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και απομακρύνθηκε.

Έτσι, με την παράταση να έχει να επιδείξει μόνο την αποβολή του Τριανταφυλλόπουλου με δεύτερη κίτρινη στο 100’, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους με δέκα παίκτες, δεν υπήρξε σκορ μέχρι και το 120’. Στη διαδικασία των πέναλτι που ακολούθησε, ο Κόκκοτος απέκρουσε τις εκτελέσεις των Βασιλάκη και Παπαλάμπρη, με τον Αράπη να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι, ενώ για τους φιλοξενούμενους ευστόχησαν οι Κόκκοτος, Ηλιάδης και Τύμπας με τον τελευταίο να γράφει το 0-3 δίνοντας την πρόκριση στον Αίολο.

ΔΟΞΑ ΑΡΤΑΣ (Δημήτρης Παπατζίκος - Γιάννης Σιαπέρας): Γεροδήμος, Αράπης, Τσιάτσος, Μπασιούκας (97΄ Τάτσης Δ.), Κουλτούκης, Θανάσης, Βασιλάκης, Παπαλάμπρης, Στέργιος (λ.τρ. 51΄ Τάτσης Χ.), Μάρης, Μπριασούλης.

ΑΙΟΛΟΣ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ (Γιώργος Χρυσαφόπουλος): Κόκκοτος, Τριανταφυλλόπουλος, Αζακάς, Πάτρου, Ράικος Ν. (87΄ Ράικος Γ.), Ζαραβέλης, Τύμπας, Ηλιάδης, Κουρλός, Χρυσαφόπουλος Κ., Χρυσικός.