Άνοιξη – Αγ. Στέφανος 4-3

Μεγάλο «διπλό» πήρε η Άνοιξη κόντρα στον Άγιο Στέφανο, σε μια αναμέτρηση που ανέδειξε πρωταγωνιστές τους Τζέικομπ και Χαράμη.

Πολλά τα γκολ στην αναμέτρηση της Άνοιξης με τον Άγιο Στέφανο με το κοντέρ να σταματάει στο 4-3 και το την Άνοιξη παρά το γεγονός ότι βρίσκεται σε δυσμενή θέση στον πίνακα της βαθμολογίας, παίρνει κυρίως «ψυχολογικό τρίποντο» ενόψει της συνέχειας.

Στο αγωνιστικό μέρος, η εξέλιξη του αγώνα ήταν συναρπαστική αφού τα γκολ «έπεσαν» βροχή και θα μπορούσε να χαρακτηριστεί «μονομαχία» των Τζέικομπ και Χαράμη δεδομένου του γεγονότος ότι μόνο οι δυο τους έβαλαν τα έξι από τα εφτά συνολικά γκολ του αγώνα. Το σκορ άνοιξε ο Τζέικομπ στο 20’ και εννιά λεπτά αργότερα ο Χαράμης έφερε το ματς στα ίσα, ενώ στη συνέχεια η Άνοιξη πήρε πάλι κεφάλι στο σκορ με τον ίδιο παίκτη σστο 42’.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έκαναν τον 2-2 με τον Χαράμη στο 51’ και ο Τζέικομπο έκανε το χατ-τρικ του στο 60’ γράφοντας το 3-2 που όμως δεν κράτησε για πολύ αφού στο 73’ ο Χαράμης αποφάσισε να «απαντήσει» στο χατ τρικ του Τζέικομπ και να γράψει το 3-3.

Το αυτογκόλ του Τριανταφυλλίδη στο 76’ ήταν και το καθοριστικό αφού χάρισε τη νίκη στην Άνοιξη γράφοντας το τελικό 4-3.

Άνοιξη: Βιγλάκης, Κυριάκης (81’  Θεολόγης), Μαπάκης, Γιαννόπουλος, Κωστίδης (46’ Χριστοδουλόπουλος),  Ζουβερέλης, Καλαϊτζίδης, Οικονομόπουλος,  Χαραμής, Πολυζωγόπουλος, Μπουσδέκης (85’ Αθανασόπουλος)

Ολυμπιακός Αγ. Στεφάνου: Σπανός, Λιμπάκης, Τσιούρης, Τριανταφυλλίδης, Σιαδήμας, Κωστής (62’ Ζήκος), Μπερμπάντης (72’ Κούζας), Ευθυμιάδης, Μπιτάκος, Ράλλης, Τζέικομπ (63’ λ.τ. Βουτσινός)

BCL: Το σήκωσε η Μάλαγα