Ο Περδίκας απέκλεισε το Βατερό

Με μια έκπληξη ξεκίνησε το Κύπελλο Κοζάνης, καθώς ο νεοφώτιστος στη Δ' Εθνική Περδίκας απέκλεισε τον Εθνικό Βατερού με 3-1.

Παρουσία 300 περίπου φιλάθλων οι δύο ομάδες παίζοντας με πάρα πολλές ελλείψεις, πρόσφεραν αρκετά καλό θέματα.

Καθοριστικό σημείο για την εξέλιξη του αγώνα ήταν η φάση του 45’, λεπτό κατά το οποίο οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Αποστολίδη με δεύτερη κάρτα. Έτσι στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα και έφτασαν στην άνετη νίκη-πρόκριση.

Στο 45’ ο Παπαδόπουλος πρόλαβε την τελευταία στιγμή το Ζηνόβιο και έδιωξε και στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου ο Έμερσον μπήκε στην περιοχή και εκεί ανατράπηκε από τον Αποστολίδη. Το πέναλτι που δόθηκε εκτέλεσε εύστοχα ο Μπαμπάρης για το 1-0. Στο 54’ ο Συμεωνίδης σέντραρε ο Μπουράκης μόνος στη μεγάλη περιοχή σούταρε δυνατά η μπάλα βρήκε το δοκάρι και στην επιστροφή κόντραρε στον Έμερσον και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0.

Στο 81’ ο Παρτάλης σέντραρε η μπάλα έφτασε στον Μπουράκη που με δυνατό σουτ έκανε το 3-0.  Στο 90’ με πολύ όμορφη εκτέλεση φάουλ του Ζηνόβιου μείωσε το Βατερό σε 3-1.

ΠΕΡΔΙΚΑΣ: Παπαδόπουλος, Αρσενίδης (88’ Πασχαλίδης), Κίλης, Τσαγκαλίδης, Μπαμπάρης, Τσιντός, Συμεωνίδης, Λιάπτσης (73’ Παρτάλης), Έμερσον, Μπουράκης, Κωνσταντινίδης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΒΑΤΕΡΟΥ: Ζηνόβιος Σ., Παντελίδης (43’ Πανταζής), Ουνγιαλίδης, Φωτιάδης, Αποστολίδης, Κιβρακίδης, Θεοδωρίδης, Μετικάνος, Ζηνόβιος Ν., Νάννος, Ρέββας (46’ Καλτσούνης)

Serie A: «Κλείδωσε» και μαθηματικά την παραμονή της η Βερόνα
Basket League, Άρης – Προμηθέας 89-85: «Ζωντανός» στην παράταση και Game 3!
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο Γιαννακόπουλος παρέθεσε δείπνο στην ομάδα πριν το Euroleague Final Four 2024
Ολυμπιακός: Ο Μασεράνο κάλεσε τον Έσε στην εθνική Αργεντινής Κ23