Νίκησε ο Πανθρακικός και το ποδόσφαιρο

Μεγάλη επιτυχία είχε το τουρνουά που διοργάνωσε ο Ορφέας και πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο της Ξυλαγανής.

Η ομάδα Κ19 του Πανθρακικού, ήταν η νικήτρια στο τουρνουά που διοργάνωσε ο Ορφέας Ξυλαγανής το απόγευμα της Κυριακής (21/8) στην Ξυλαγανή, στο οποίο συμμετείχαν η Νέα Χιλή,  τα ΤΕΠ των Πανθρακικού και Ξάνθης, αλλά και ο τοπικός Ορφέας.

Ο σκοπός του τουρνουά ήταν φιλανθρωπικός και μέρος των εσόδων από τα εισιτήρια διατέθηκαν στο «Χαμόγελο του Παιδιού», καθώς η ομάδα της Ξυλαγανής υποστηρίζει την φιλανθρωπική οργάνωση.

Το τουρνουά ξεκίνησε με τον οικοδεσπότη ΟΡΦΕΑ να αντιμετωπίζει τα ΤΕΠ του Πανθρακικού. Η ομάδα της Ξυλαγανής προηγήθηκε με 1-0,  ωστόσο τέσσερα λεπτά πριν λήξει ο 50λεπτος αγώνας ισοφαρίστηκε.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι και η ομάδα Νέων του Πανθρακικού επικράτησε με 6-5 και πήρε το… εισιτήριο για τον τελικό.

Το δεύτερο ματς ήταν ανάμεσα στην Νέα Χιλή του Νίκου Μπαχαρίδη και τα ΤΕΠ της Skoda Ξάνθης. Αν και η ομάδα της Αλεξανδρούπολης βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις από το δεύτερο λεπτό, στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να επικρατήσει με 2-1.

Στον τελικό, η Χιλή μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να πάρει «κεφάλι» στο σκορ, ωστόσο, οι ποδοσφαιριστές του Ζόραν Στοίνοβιτς κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και με δύο όμορφα γκολ να σηκώσουν το κύπελλο του Τουρνουά.

Μετά το τέλος του φιλανθρωπικού τουρνουά, η διοίκηση του Ορφέα Ξυλαγανής ευχαρίστησε τις ομάδες που συμμετείχαν, αλλά και τον κόσμο που έδωσε το «παρών» στο γήπεδο και στήριξε την προσπάθεια του συλλόγου.

Αταμάν: «Παίζουμε καλό μπάσκετ και θέλουμε περισσότερα»
Παναθηναϊκός AKTOR: Δεν μπορούσε να το χάσει - Με Χουάντσο κόντρα στη Μακάμπι!
Λευτέρης Πετρούνιας: «Η δουλειά τώρα ξεκινάει, δεν υπάρχει άλλος στόχος στο Παρίσι από το χρυσό»
Ο Αντρέι Ρούμπλεφ κατέκτησε τον τίτλο στη Μαδρίτη αλλά θα επιστρέψει στο νοσοκομείο