Δεν κάνει λάθος η Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ διάγει περίοδο φόρμας και έχει τον πρώτο λόγο στη ρεβάνς με την ντεφορμέ Σεβίλλη. Ανοιχτό σε κάθε προγνωστικό το ζευγάρι Ρόμα-Σαχτάρ, με το G/G να είναι εφικτό.

Το 0-0 του πρώτου αγώνα στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» κάνει ρευστή την πρόκριση μεταξύ Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Σεβίλλης. Η Γιουνάιτεντ είχε περάσει δύσκολες στιγμές στην Ισπανία και σώθηκε από τις αποκρούσεις του Ντε Χέα, έκτοτε όμως έβγαλε αντίδραση και βελτίωσε τις εμφανίσεις και τα αποτελέσματα. Επικράτησε 2-1 της Τσέλσι με ανατροπή, το ίδιο στο διπλό με 3-2 επί της Κρίσταλ Πάλας και το πιο πρόσφατο η σπουδαία νίκη με 2-1 επί της Λίβερπουλ στο μεγάλο ντέρμπι της Πρέμιερ. Από την πλευρά της η Σεβίλλη ακολούθησε φθίνουσα πορεία, συνετρίβη με 5-2 από την Ατλέτικο Μαδρίτης και στο πιο πρόσφατο ηττήθηκε εντός έδρας με 2-0 από τη Βαλένθια. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο δείχνει να βρίσκεται σε πολύ καλό «φεγγάρι» και ο άσος-πρόκριση στο 1,47 του ΟΠΑΠ δείχνει εφικτός.

Στην έτερη αποψινή ρεβάνς η Σαχτάρ Ντόνετσκ καλείται να υπερασπιστεί το 2-1 του πρώτου αγώνα επί της Ρόμα, στο «Ολίμπικο» οι «τζαλορόσι» θα προσπαθήσουν να πετύχουν την ανατροπή. Στο πρώτο ματς οι Ουκρανοί πιάνοντας εξαιρετική απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο ανέτρεψαν το 0-1 του 42’ και θα μπορούσαν να πετύχουν ευρύτερο του 2-1 σκορ, χάνοντας πολλές ευκαιρίες. Η Σαχτάρ έχει πολύ ποιοτική μεσοεπιθετική τετράδα, οι Μάρλος, Μπερνάρντ και Τάισον δημιούργησαν πολλά προβλήματα για την άμυνα της Ρόμα και θα βρουν και απόψε ευκαιρίες για να απειλήσουν. Αλλά και η Ρόμα θα βρει ευκαιρίες, η άμυνα της Σαχτάρ δεν αντέχει στην πίεση και έχει δεχθεί γκολ και στα 7 φετινά ματς στο Τσάμπιονς Λιγκ. Το G/G σε τιμή 1,52 στον ΟΠΑΠ μπορεί να επιβεβαιωθεί.