Χάποελ Ιερουσαλήμ - ΑΕΚ 64-55: Δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή (video)
Twitter

Basketball Champions League: Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να κάνει το break στην πρώτη «μάχη» με την Χάποελ Ιερουσαλήμ, καθώς ηττήθηκε 64-55 πληρώνοντας την κακή εκκίνηση στον αγώνα.

Ανήμερα της επετείου των 55 ετών από τον πρώτο της ευρωπαϊκό τίτλο στο μπάσκετ, η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή απέναντι στην Χάποελ Ιερουσαλήμ, στο πλαίσιο των προημιτελικών του Basketball Champions League.

Ουσιαστικά η Ένωση πλήρωσε την κάκιστη εκκίνησή της στον αγώνα, όταν οι γηπεδούχοι μ’ ένα εντυπωσιακό επί μέρους σκορ 23-0 πήραν προβάδισμα 28-6 στο 11ο λεπτό. Άμεσα, η ΑΕΚ ξεκίνησε την αντίδρασή της στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν δέχθηκε μόλις 10 πόντους και μείωσε 36-24 στο ημίχρονο.

Δίχως να χάσει διάρκεια σε άμυνα και επίθεση, η ΑΕΚ συνέχισε να ροκανίζει τη διαφορά και στο τρίτο δεκάλεπτο (49-45 στο 30'), πριν βρεθεί μία... ανάσα από την ανατροπή στο 32' (49-48), μετά από τρίποντο του Μάιλς. Ωστόσο, αστοχία, λάθη και... κινήσεις πανικού έδωσαν στην Χάποελ και πάλι αέρα 6 πόντων (54-48) στο 35', με τον Σμιθ να βρίσκει τους διαδρόμους και να κρατάει σε θέση οδηγού την Χάποελ μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ματσόνι, Μπαλντίνι, Σαλίνς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-6, 36-24, 49-45, 64-55

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Τζίκιτς): Μπλέιζερ 2, Κορνέλιους 8, Χάνκινς 2, Ράντολφ 12 (2), Σμιθ 20 (3), Μπράουν 3 (1), Κάρινγκτον 8 (2), Μέγερις 7 (1), Σέγκεβ 2, Βένε.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 4, Γιάνκοβιτς 7, Μάιλς 7 (1), Μίτσελ 12, Γουίλιαμς 18 (4), Γόντικας 2, Κόνιαρης, Λεμάρ, Μάντσεν, Οριόλα, Παπαδάκης 5 (1), Ξανθόπουλος.