Προμηθέας-Λόντον Λάιονς 67-77: Τον «τιμώρησε» ο Κουφός!
In Time

Ο Προμηθέας ηττήθηκε (77-67) στην Πάτρα από τους Λόντον Λάιονς που είχαν σε εξαιρετική ημέρα τους Κώστα Κουφό και Σαμ Ντέκερ

Ο Κώστας Κουφός και ο Σαμ Ντέκερ έριξαν στο… καναβάτσο τον Προμηθέα οδηγώντας τους Λόντον Λάιονς στη νίκη (77-67) επί της ελληνικής ομάδας στην Πάτρα για την 7η αγωνιστική του Eurocup. Μια αναμέτρηση στην οποία ο προπονητής του Προμηθέα Γιάννης Χριστόπουλος αποβλήθηκε τέσσερα λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης!

Ο Σαμ Ντέκερ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, σημειώνοντας 20 πόντους, μαζί με 6 ριμπάουντ, ενώ ο Κώστας Κουφός έκανε πολύ καλή εμφάνιση με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από την πλευρά των Πατρινών που αγωνίστηκαν χωρίς τον Τζο Γιανγκ, ξεχώρισαν οι Αρνόλντας Κουλμπόκα και Τράβις Σίμπσον με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Λόντον Λάιονς με 4/6 τρίποντα πήραν ένα σημαντικό προβάδισμα (18-25, 10') στην πρώτη περίοδο, ενώ ο Τράβις Σίμπσον αποτελούσε τη μοναδική λύση για την ελληνική ομάδα.

Ο Αρνόλντας Κουλμπόκα ανέβασε την απόδοση του στη συνέχεια και με την αρωγή του Βασίλη Μουράτου έδωσε τη δυνατότητα στον Προμηθέα να πλησιάσει σε… απόσταση αναπνοής (36-38 στο 19.30’’). Ο Μο Σαλουάντε με καλάθι στη λήξη έστειλε τους Λάιονς στα αποδυτήρια με ένα +4 (36-40 στο 20’).

Με πολύ καλή άμυνα (οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν μόλις 14 πόντους στην τρίτη περίοδο) οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου πέρασαν μπροστά (55-54, 30'). Στην τελευταία περίοδο οι ομάδες συμβάδιζαν και στο 36', με το σκορ στο 64-64, ο Γιάννης Χριστόπουλος, δέχτηκε δεύτερη τεχνική ποινή από τον Πατέρνικο και αποβλήθηκε από τον αγώνα, βλέποντας τα τελευταία λεπτά του ματς από τα αποδυτήρια. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι Λόντον Λάιονς έτρεξαν ένα σερί 7-0 (64-71, στο 38’) και ουσιαστικά «κλείδωσαν» τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πατέρνικο, Ραντοίκοβιτς, Μπαένα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-25, 36-40, 55-54, 67-77.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 7 (1/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 4 (5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Κοντίτ 1, Τσαϊρέλης , Μουράτος 8, Γκίκας 9 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κακλαμανάκης 4 (4 ριμπάουντ), Σίμπσον 16 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Τανούλης , Κουλμπόκα 18 (4/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 λάθη).

ΛΟΝΤΟΝ ΛΑΪΟΝΣ (Σμιντ): Σόκο 9 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Ζούμπτσιτς, Μπεστ 13 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σολουάντε 2, Ντέκερ 20 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη), Νέλσον 3 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σάρμα 6 (6 ριμπάουντ), Κουφός 10 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Χρούμπαν 14 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι