Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 66-74: Πρωταθλήτριες Ελλάδας μέσα στο ΣΕΦ (videos)

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: Οι «πράσινες» επικράτησαν 74-66 των «ερυθρόλευκων» και έκαναν το 3-2 στη σειρά των τελικών κατακτώντας το πρωτάθλημα μπάσκετ γυναικών για πρώτη φορά μετά το 2013.

Με «καρδιά χίλιων λεόντων» ο Παναθηναϊκός είναι ο πρωταθλητής Ελλάδας μπάσκετ γυναικών για το 2021.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη έβγαλαν για μια ακόμα φορά στη σειρά των τελικών ψυχή και μαχητικότητα και επικράτησαν 74-66 του Ολυμπιακού μέσα στο ΣΕΦ και έκαναν το 3-2 επιστρέφοντας στην κορυφή της διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά το 2013.

Οι «πράσινες» που έπαιξαν στον Game 5 δίχως την Γέλενα Λεουτσάνκα, η οποία είχε ενοχλήσεις στο γόνατο σε όλη τη σειρά, έδωσαν τα πάντα στο παρκέ και με οδηγό την Τσάστιτι Ριντ που είχε 24 πόντους και 14 ριμπάουντ και την Λολίτα Λύμουρα που τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη ήταν διαβασμένες από το ξεκίνημα του αγώνα και μπήκαν αποφασισμένες να πάρουν το πρωτάθλημα μέσα στο ΣΕΦ. Η άμυνα ζώνης που ήταν το κλειδί στο ματς στο κλειστό «Π.Γιαννακόπουλος» εφαρμόστηκε από την αρχή και μαζί την Τσάστιντι Ριντ κατάφεραν πάρουν τα ηνία.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί με 14-6 στο 5΄αλλά ο Παναθηναϊκός συνήλθε και πήρε τα ηνία του ματς. Οι παίκτριες του Παναθηναίκού συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την άμυνα να βάζει δύσκολα στην ομάδα του Γιώργου Παντελάκη, για το 28-32 του ημιχρόνου.

Με ένα 6-0 στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχες κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ (34-32), ενώ με αλλεπάλληλα εύστοχα τρίποντα εκατέρωθεν (τέσσερα προσωπικά από την Σταμολάμπρου στη γ’ περίοδο) το σκορ διαμορφώθηκε στο 40-40 στο 25’ και 44-44 στο 28’, με το παιχνίδι να είναι πραγματικό ντέρμπι. Μέχρι τη λήξη της περιόδου, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αποκαταστήσει την υπέρ του διαφορά του ημιχρόνου (47-51).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενες κατάφεραν στα 7 λεπτά πριν τη λήξη να πάρουν προβάδισμα 7 πόντων με την φοβερή Ριντ (50-57). Η Σταμολάμπρου μείωσε στους πέντε (56-61) στα 4:11 για το τέλος, αλλά η Λύμουρα με τρίποντο στα 3:25 για το τέλος έφερε τις πράσινες στο +9 (56-65). Η Μόργκαν με γκολ-φάουλ έδωσε μάλιστα διψήφιο προβάδισμα στο «τριφύλλι» (58-68) στα 2,5 λεπτά για το τέλος.

Οι ερυθρόλευκες κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά μέχρι του έξι πόντους στα 49'' για το τέλος αλλά δεν άλλαξε κάτι και ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 28-32, 47-51, 66-74