Νίμπουργκ-Περιστέρι 84-72: Το πάλεψε αλλά λύγισε στην Τσεχία

Το Περιστέρι αν και το πάλεψε τελικά ηττήθηκε με 84-72 από την Νίμπουργκ

Με ανώδυνη ήττα ολοκλήρωσε το Περιστέρι τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο του Basketball Champions League. Οι «κυανοκίτρινοι» ηττήθηκαν 84-72 απ τη Νίμπουρκ, επί τσεχικού εδάφους, για την 14η αγωνιστική. Η ελληνική ομάδα, η οποία είχε εξασφαλισμένη την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης, κατέλαβε την τέταρτη θέση του Γ' ομίλου, με ρεκόρ 8-6.

Παρά τις σημαντικές απουσίες του (Βασιλόπουλος, Ξανθόπουλος, Χάτσερ, Γόντικας), το Περιστέρι ήταν άκρως ανταγωνιστικό στην τελευταία του δοκιμασία στη φάση των ομίλων, βασιζόμενο στην ευστοχία του από τα 6.75 (10/21 τρίποντα).

Ωστόσο, η αστοχία του στα δίποντα (15/40), τα 15 λάθη και η αδυναμία του να... απαντήσει στην εξαιρετική άμυνα της Νίμπουρκ σε δεύτερη και τρίτη περίοδο (σ.σ. τον περιόρισε σε 11 πόντους σε κάθε δεκάλεπτο), δεν του επέτρεψαν την ανατροπή... Οι Τσέχοι, οι οποίοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 12-2 και -εκτός απρόοπτου- θα τερματίσουν στη δεύτερη θέση, ξέφυγαν στο 30΄ με +8 (61-53), χωρίς να απειληθούν ουσιαστικά στον επίλογο του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ του Περιστερίου ήταν ο Στίβεν Γκρέι με 18 πόντους, ενώ σπουδαία δουλειά έκαναν και οι Γιανίκ Μορέιρα (16π., 9ρ.), Κίνγκσλεϊ Μόουζες (11π., 11ρ.). Από τους γηπεδούχους, ξεχώρισε ο Ντισουάν Μπούκερ με 25 πόντους.