Ρεάλ Μαδρίτης-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 88-93: Πήρε το… roller coaster ντέρμπι η ομάδα του Ιτούδη!

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πέρασε από τη Μαδρίτη, κερδίζοντας 93-88 τη Ρεάλ σε ένα ντέρμπι που είχε πολλές ανατροπές.

Μετά την ήττα σοκ από την Μπούντουτσνοστ η «ομάδα του στρατού» έκανε δυναμικό come back, επικρατώντας των Μαδριλένων, οι οποίοι γνώρισαν δεύτερη σερί ήττα μετά το 8-0, με το οποίο ξεκίνησαν στη σεζόν. Αμφότερες οι ομάδες δεν είχαν τους βασικούς τους πλέι μέικερ (Σέρχιο Γιουλ και Σέρχιο Ροντρίγκεθ) κι αυτό ενδεχομένως να έπαιξε τον ρόλο του καθώς ο αγώνας ήταν γεμάτος σκαμπανεβάσματα και ανατροπές!

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 15-3 (5’), με τη Ρεάλ να χρειάζεται 4,5 λεπτά για να πετύχει το πρώτο της καλάθι. Βέβαια,  στα επόμενα 5,5 λεπτά οι παίκτες του Λάσο σημείωσαν 19(!) και ξεκίνησαν μια τρομερή αντεπίθεση.

Το επιμέρους σκορ των γηπεδούχων έφτασε στο 29-7, την ώρα που η ΤΣΣΚΑ δεν μπορούσε να σκοράρει με τίποτα! Συγκεκριμένα, χρειάστηκε να περάσουν 6,5 λεπτά για να βάλει τους πρώτους της πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Κάπως έτσι οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν με 32-26 (17’). Εκεί, όμως, που η πρωταθλήτρια Ευρώπης έδειχνε να έχει το μομέντουμ, η «ομάδα του στρατού» έκανε σερί 8-0, ισοφάρισε σε 32-32 (19’) και σταδιακά άρχισε να παίρνει τον έλεγχο, κάτι που συνέβη όσο κυλούσε το δεύτερο ημίχρονο.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η ΤΣΣΚΑ έφτασε για πρώτη φορά στο +11 (77-66) και κάπου εκεί οι Μαδριλένοι άρχισαν να βγάζουν νευρικότητα στο παιχνίδι τους και αδυνατούσαν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 7-8 πόντους. Αυτό τελικά συνέβη στο φινάλε όταν πια ήταν πολυ΄αργά...

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 41-38, 61-67, 88-93

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Βίρτους - Παναθηναϊκός AKTOR και Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ
Λέστερ: Απολύθηκε ο προπονητής της γυναικείας ομάδας λόγω σχέσης με παίκτρια
NBA: Συγκλονιστικός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά απελπιστικά μόνος - Σοκ για τους Σέλτικς
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Επανέρχεται η Γαλατασαράι για τον Ερικσεν