Τρίκαλα-Κόροιβος Αμαλιάδας 72-55: Και καλό… καλοκαίρι!

Τα Τρίκαλα επικράτησαν του Κόροιβου Αμαλιάδας με 72-55 και σφράγισαν την παρουσία τους στην Basket League και τη νέα σεζόν!

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη στην 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος δεν συνάντησε ιδιαίτερη δυσκολία απέναντι στο σύνολο του Ντίνου Καλαμπάκου και έφτασε σε μια άνετη νίκη που την καθιερώνει στους «μεγάλους» του ελληνικού μπάσκετ.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Μανωλόπουλος με 18 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πόλαρντ που έκανε νταμπλ νταμπλ με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου είχαν το προβάδισμα ενώ στην αρχή του δεύτερου πάτησαν το «γκάζι» και τρέχοντας σερί 9-0 «εκτίναξαν» την διαφορά στους 17 πόντους (49-32, 23'). Την τρίτη περίοδο ο Κόροιβος προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι αλλά οι Μανωλόπουλος και Κάφεϊ ανέλαβαν δράση στην τέταρτη και χάρισαν τη νίκη… παραμονής!

Τα δεκάλεπτα: 26-25, 40-32, 51-47, 72-55