Άρχοντας Γιουλ και στο el clasico

Όλη η πανδαισία του ισπανικού πρωταθλήματος ξετυλίχθηκε σε 40 λεπτά στη Μαδρίτη, όσο διήρκησε δηλαδή το «clasico» της 24ης αγωνιστικής, που βρήκε θριαμβεύτρια τη Ρεάλ, με τον Σέρχιο Γιουλ (16π., 7ασ.) να «χτυπά» και πάλι στην εκπνοή και να χαρίζει τη νίκη στο σύνολο του Πάμπλο Λάσο.

Η «Βασίλισσα» επικράτησε με 76-75 της Μπαρτσελόνα, με τον Γιουλ να αψηφά την πίεση του Όλεσον και να εκτελεί σε εκτός ισορροπίας buzzer-beater δίποντο, γράφοντας το τελικό σκορ. Ο έμπειρος γκαρντ, πάντως, είχε ξεσηκώσει τους φιλάθλους και πάλι στο ημίχρονο, όταν στην εκπνοή ευστοχούσε από τα 6.75 για το 47-36.

Η Ρεάλ αύξησε το ρεκόρ της σε 16-6 και πλέον επικεντρώνεται στη «μάχη» Euroleague με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (16/3). Στον αντίποδα, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα (15-7) τα... έδωσε όλα, είχε σε εξαιρετική βραδιά τον Στράτο Περπέρογλου (16π.), άγγιξε ένα τεράστιο «διπλό», αλλά είδε τον Γιουλ να της το παίρνει από το... στόμα. Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ έμεινε στο παρκέ για 14 λεπτά με απολογισμό 6 πόντους.

Ωστόσο, η στιγμή που έκλεψε την παράσταση ήταν η επινόηση της Ρεάλ να τιμήσει τον αρχηγό της, Φελίπε Ρέγιες με έναν ξεχωριστό και αξιοθαύμαστο τρόπο. Περίπου τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ντέρμπι και με το σκορ στο «εύθραυστο» +3 για τη Ρεάλ (65-62), ο Ισπανός πήρε ένα ριμπάουντ με τους γηπεδούχους να διακόπτουν το ματς για να τον βραβεύσουν για το μοναδικό του επίτευγμα, καθώς συμπλήρωσε τα 4.293 και έγινε ο κορυφαίος ριμπάουντερ όλων των εποχών στο ισπανικό πρωτάθλημα. Τι ακολούθησε; Standing ovation και συγκίνηση για τον ρέκορντμαν Φελίπε Ρέγιες, σε ένα σκηνικό που δε συναντά κανείς ούτε στα παρκέ του ΝΒΑ...

Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης
Οι Μαξ Φερστάπεν και Σέρτζιο Πέρεζ σε αγώνα ταχύτητας στην... άμμο
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Κεκλεισμένων των θυρών το Παναθηναϊκός-Άρης λόγω του νέου νόμου