Κλίβελαντ Καβαλίερς: Τα… χρειάστηκαν με τους Μπακς του Αντετοκούνμπο (videos)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ξεπέρασε νωθρό ξεκίνημα, αλλά δεν απέτρεψε ήττα των Μιλγουόκι Μπακς με 111-108 από τους Κλίβελαντ Καβαλίερς στο «Quicken Loans Arena».

Προηγήθηκε δημοσίευση βίντεο στο YouTube, στο οποίο εμφανίζεται με τον Κένταλ Μάρσαλ, που δεν έπαιξε στο σημερινό ματς. Μάλιστα, ο «Greek Freak» ήταν απολαυστικός, κάτι που δεν ίσχυσε στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Κλίβελαντ. Εξάλλου φορτώθηκε από νωρίς με φάουλ αναλαμβάνοντας το μαρκάρισμα του Λεμπρόν Τζέιμς, αλλά έφτασε στους 14 πόντους με 6/14 δίποντα και 2/2 βολές σε 25:23, στα οποία κατέγραψε επίσης πέντε ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ. Ως σύνολο, τα «ελάφια» υποχώρησαν στο 10-9 εν τη απουσία των Τζον Χένσον (πόδι), Τζόνι Ο’ Μπράιαντ (γόνατο) και Νταμιέν Ίνγκλις (πόδι), ενώ ο Ερσάν Ιλιασόβα (9 πόντ., 3/7 σουτ, 12:00) αποχώρησε από το πρώτο 24λεπτο λόγω τραυματισμού στο πρόσωπο.

Για τους «καβς» περιθωριοποιήθηκε μονάχα ο Μάθιου Ντελαβέντοβα (γόνατο), ο οποίος αναμένεται να γυρίσει σε περίπου μία εβδομάδα. Ουδέποτε, όμως, δημιούργησαν διαφορά ασφαλείας, ενώ στα μέσα της τρίτης περιόδου βρέθηκαν στο -11. Εν τέλει, όμως, ο Κάιρι Έρβινγκ, ο οποίος δεν έπαιξε στο τελευταίο λεπτό λόγω τραυματισμού στο γόνατο, συμπλήρωσε 28 πόντους και ο Κέβιν Λοβ 27 εξασφαλίζοντας την άνοδο στο 9-7 με τέταρτη διαδοχική νίκη, ενώ ακολούθησε με 26 ο Λεμπρόν Τζέιμς, που πριν από το ματς ξεκαθάρισε ότι δεν παράτησε το γνωστό τελετουργικό του για την έναρξη της αναμετρήσεων, αν και πράγματι άφησε στην άκρη την κιμωλία του τις τελευταίες ημέρες.

Ανέφερε επίσης ότι δεν έχει συγκεκριμένη θέση στο παρκέ, επειδή εκμεταλλεύεται οποιαδήποτε ευκαιρία προκύψει ανά πάσα στιγμή, ενώ πρόσθεσε πως δεν θα άντεχε All Star Game στο Κλίβλαντ! Ακόμα, ο Σον Μάριον σημείωσε 10 πόντους, ενώ ο Μάικ Μίλερ (6 πόντ., 2/4 σουτ, 7 ριμπ., 17:48) επέστρεψε στο rotation του Ντέιβιντ Μπλατ σε βάρος του Ντίον Ουέιτερς (0 πόντ., 0/1 δίπ., 8:53) με καθοριστικό μπλοκ σε βάρος του Αντετοκούνμπο στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπράντον Νάιτ με 27 πόντους, ενώ ο Τζαμπάρι Πάρκερ «έγραψε» 22.

Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι