Μέμφις Γκρίζλις: Έσβησαν Ρούμπιο και Τίμπεργουλφς (video)

Ο Ρίκι Ρούμπιο αποχώρησε πρόωρα και οι Μινεσότα Τίμπεργουλφς γνώρισαν την ήττα με 92-77 στο «FedEx Forum» των Μέμφις Γκρίζλις.

Ο Ισπανός πλέι-μέικερ αισθάνθηκε ενοχλήσεις στη βουβωνική χώρα και ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 2 πόντους και 1/6 σουτ σε 21:03. Συνεχίστηκε, δηλαδή, η φετινή κακοδαιμονία των «λύκων», τη στιγμή που οι Νίκολα Πέκοβιτς (9 πόντους, 3/9 σουτ, 24:14) και Αντρέι Κιριλένκο (8 πόντους, 4/6 σουτ, 16:14) συμπλήρωσαν σερί δύο παρουσιών, έστω και με χρονικό περιορισμό. Επίσης, ο Τσέιζ Μπάντινγκερ είναι σχεδόν έτοιμος για επιστροφή. Όλα αυτά με τους Κέβιν Λοβ, Μάλκολμ Λι και Μπράντον Ρόι μόνιμα στον κατάλογο τραυματιών του Ρικ Έιντελμαν.

Στην προκειμένη, οι εκπρόσωποι της Μινεάπολις, που έπεσαν στο 23-42, έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Αυτό σημαδεύτηκε από επιμέρους 13-2 των «αρκούδων» σε διάστημα 3:49, το οποίο διαμόρφωσε +17. Εν τέλει, το τρίτο 12λεπτο έκλεισε στο 74-53, οπότε το παιχνίδι είχε κριθεί και οι Γκρίζλις είχαν ανέβει στο 45-21 επιδεικνύοντας για μία ακόμα φορά κίνηση μακριά από την μπάλα, μοίρασμα στο σκοράρισμα και ομαδική άμυνα.

Παραγωγικά ξεχώρισε ο Μάικ Κόνλεϊ με 20 πόντους (3/6 τρίποντα) και 6 ασίστ, αν και έπαιξε με ενοχλήσεις στον καρπό του «καλού» χεριού, ενώ ο Μαρκ Γκασόλ είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 μπλοκ, ο Τζέριντ Μπέιλες 15 πόντους, ο Ζακ Ράντολφ 14 πόντους και 10 «σκουπίδια», ο Ταϊσόν Πρινς 12 πόντους και 14 ριμπάουντ, και ο Τόνι Άλεν 7 πόντους. Ακόμα γνωστοποιήθηκε πως οι Εντ Ντέιβις (2 πόντους, 1/4 σουτ, 17:03) και Όστιν Ντέι (1 πόντο, 0/2 σουτ, 13:11) αγωνίστηκαν άρρωστοι στο προηγούμενο παιχνίδι. Παράλληλα, οι εκπρόσωποι του Τενεσί κράτησαν τους αντιπάλους στο 33.7% αναφορικά με τα σουτ εντός παιδιάς και επικράτησαν με σκορ 50-28 στη «μάχη» της ρακέτας. Για τους Τίμπεργουλφς, ουδείς βασικός ξεπέρασε τους 10 πόντους, αλλά ο Αλεξέι Σβεντ έφτασε στους 12, ο Χοσέ Μπαρέα στους 11 και ο Μικαέλ Ζελαμπάλ επίσης στους 11, χωρίς να συμπεριληφθούν στο αρχικό σχήμα.

Ολυμπιακός: Πονοκέφαλος με Ορτέγκα ενόψει Άστον Βίλα